Madde kullanımı ve psikolojik esneklik modelinin ilişkisi: Kabul ve eylem formu madde versiyonu (KEF-M) Türkçe geçerlik ve güvenirliği
The psychological flexibility model in substance abuse: Turkish version of acceptance and action questionnaire-substance abuse (AAQ-SA): A reliability and validity analysis
- Tez No: 467032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Madde Kullanımı ve Psikolojik Esneklik Modelinin İlişkisi: Kabul ve Eylem Formu Madde Versiyonu (KEF-M) Türkçe Geçerlik ve Güvenirliği Amaç: Bu çalışmanın amacı bir madde bağımlılığı örnekleminde Kabul ve Eylem Formu Madde Versiyonu (KEF-M) Türkçe Geçerlik ve Güvenirliği'ni yapmaktır. Yöntem: Kabul ve Eylem Formu Madde Versiyonu (KEF-M); madde kullanım bozukluğu örnekleminde psikolojik esnekliği değerlendiren; 18 maddeden oluşan, 'değerler doğrultusunda davranış' ve 'ayrışarak kabul' şeklinde iki alt ölçekten oluşan öz bildirim tarzında bir ölçektir. Ölçeğin Türkçe formu İngilizce 'den Türkçe 'ye ve daha sonra Türkçe 'den İngilizce 'ye tekrar çevrilerek deneyimli bir uzman tarafından gözden geçirilerek her bir maddeyi en iyi temsil ettiği düşünülen ifadeler benimsenerek elde edilmiştir. Elde edilen Türkçe form alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı alan klinik bir örneklemde 195 bağımlı hastaya uygulandı. Güvenirlik analizi için Cronbach alfa katsayısı, test-tekrar test korelasyonu ve madde toplam korelasyon yöntemi kullanıldı. KEF-M'nin yapı geçerliliği için faktör analizi yöntemi uygulandı. Ayrıca hastalara ölçek bağlantılı geçerliği değerlendirmek üzere Kendini Saklama Ölçeği (KSÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanması Ölçeği (RHİDÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ)uygulanmıştır. Bulgular: Tüm ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,72 ve alt ölçeklerin Cronbach alfa katsayıları 0,68-0,74 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Psychological Flexibility Model in Substance Abuse: Turkish Version of Acceptance and Action Questionnaire-Substance Abuse (AAQ-SA): A Reliability and Validity Analysis Objective: The aim of the present study is to examine reliability and validity of the Turkish version of Acceptance and Action Questionnaire- Substance Abuse in a substance abuse sample. Methods: Acceptance and Action Questionnaire- Substance Abuse (AAQ-SA) is a self-evaluating scale that has been developed for assessing psychological flexibility levels in substance abuse samples, consisting of 18 items and the following two subscales: values commitment and defused acceptance. For its Turkish version, the scale was first translated and back-translated, and then submitted to an expert to check content validity.The final Turkish scale was tested upon 195 alcohol and/or substance abusers from an addiction treatment clinic. In order to check the reliability of each item, Cronbach's alpha correlation coefficient was performed. The corrected item/total correlation coefficients and test-retest reliability were also calculated. The construct validity of AAQ-SA was examined by factor analysis. A socio-demographic form, Turkish AAQ-SA, Self Concealment Scale (SCS), Addiction Profile Index (API), Beck Depression Inventory (BDI), Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI),Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Rosenberg Self-Esteem Scale(RSES) were all administered. Results: The Cronbach's alpha coefficient for the total AAQ-SA was 0,72 and for the subscales it ranged from 0,68 to 0,74. Item-total correlation coefficients ranged from 0,116-0,472.