Obez ergenlerde yirmidört saatlik kan basıncı monitorizasyonu ile hipertansiyon değerlendirilmesi
24 hour ambulatory arterial blood pressure monitoring was considered to be a possibility of developing hypertension in obese children
  1. Tez No: 467033
  2. Yazar: SELDA KILIÇ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE AYŞİN TAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ''yağ dokusunda ve diğer organlarda sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi'' olarak tanımlanmıştır. Klasik kitaplara göre obezite“vücut kitle indeksinin (VKİ) yaş ve cinsiyete göre 95. persentil ve üzerinde olması”olarak tanımlanır. Obezite prevalansı erişkin dönemde olduğu gibi çocuklarda da hızla artmakta ve salgın bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Obezite belirgin derecede artmış hastalık ve ölüm ile ilişkili olduğu için günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çocukluk çağı hipertansiyonlarında hedef organ hasarını en aza indirebilmek için obezitesi olan çocuk ve ergenlerde erken dönemde kan basıncı yüksekliklerinin tespit edilmesi önemlidir. Bu çalışmada anlık arteriyal kan basıncı ölçümleri ≤ 95 persentil olan obez ergenlerde ambulatuar arteriyal kan basıncı (AAKB) izlemi ile hipertansiyon (HT) varlığının değerlendirilmesi, vücut kitle indeksinin kan basıncı üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. İkincil amaç obez ergenlerde açlık kan şekeri (AKŞ), insülin, insülin direnci homeostatik model değerlendirmesi (HOMA-IR), total-kolesterol, trigliserid, düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol (LDL-kolesterol), alanin amino transferaz (ALT), aspartat amino transferaz (AST) düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya 53 obez ve 41 sağlıklı ergen olmak üzere toplam 94 ergen dahil edildi. Yaşa ve cinsiyete göre VKİ persentili 95 persentil ve üzerinde olan olgular obez gruba dahil edildi. Obezitesi olan olguların üç kez yapılan anlık tansiyon ölçümleri boy, cinsiyet ve yaşa göre ≤ 95 persentil olanlar çalışmaya dahil edildi. Tüm obez ve kontrol grubundaki olguların sistolik ve diastolik kan basınçları, 20 dakikalık istirahattan sonra aynı sfingomanometre kullanılarak, aynı kişi tarafından sol kolun 2/3'ünü kaplayan manşon ile üç kez ölçüm yapılarak ve bu iv ölçümlerin ortalamaları alınarak hesaplandı. Ambulatuar arteriyal kan basıncı ölçümüne her sabah saat 10.00' da başlandı ve ertesi gün aynı saatte sonlandırıldı. Alet, 24 saatlik süre içinde 30 dakika ara ile ölçümler yapacak şekilde programlandı. Gece sistolik kan basıncı değerleri, gündüz sistolik kan basıncı değerlerinden
Özet (Çeviri)
SUMMARY The obesity has been described by World Health Organization (WHO) as; fat tissue, and other organs will substantially impair the health of abnormal or excessive fat accumulation. According to classic books, obesity is defined as“body mass index (BMI) should be above 95th percentile according to age and gender”. The prevalence of obesity is rapidly increasing in children as well as in adults, and is described as an epidemic disease. Since obesity is associated with markedly increased mortality and morbidity, nowadays it has become an important public health problem. The purpose of this study was to evaluate the presence of hypertension with ambulatory arterial blood pressure monitoring (ABPM) in adolescents who instant standard blood pressure measurements ≤ 95 percentile obese and healthy control group and to investigate the effect of body mass index on blood pressure. It was aimed to evaluate the levels of fasting blood sugar (FBS), insulin, insulin resistance homeostatic model evaluation (HOMA-IR), total cholesterol, triglyceride, low density lipoprotein-cholesterol (LDL-cholesterol), alanine amino transferase (ALT), aspartate amino transferase (AST) in obese and healthy control group adolescents. 53 obese and 41 healthy control groups, total 94 children were included to this study. The patients who have BMI above 95 percentile by age and gender; were included in the obese group. The average age of the obese group was 13,7 and the control group was 14.3 (p = 0.595). 43.4%of the obese children were male and 48.8%of the control group were male (p = 0.603). In the study, children who were obese were found to be in the puberty stage earlier than the control group (p = 0.004).