Eksudatif tipyaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarında güncel yaşam verileri
Current Life Factors in Exudative Type Age-Related Macular Degeneration Patients
  1. Tez No: 467035
  2. Yazar: MESUT TOĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.ZEYNEP ALKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bizim bu çalışmada amacımız yaşa bağlı eksudatif tip makuladejenerasyonu hastalarında güncel yaşam verilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Prof.Dr. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2014-Ocak 2016 tarihleri arasındaeksudatif tip YBMD tanısı alan ve intravitreal anti-VEGF(ranibizumab/aflibersept/bevacizumab) enjeksiyonu ile tedavi edilen 160 olgunun 189 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait demografik özellikler, klinik muayene, enjeksiyon sayısı,takip süresi, başlangıçta ve tedavi sonundaki kontrollerde snellen eşeli ile görme keskinlikleri, optik koherans tomografi ve fundus floresein anjiografi görüntüleri retrospektif olarak hasta kayıtlarından değerlendirildi. Bulgular:Hastaların 78'i kadın, 82'i erkekti. Ortalama yaş 72,20±8.97 idi.Gözlerin151 ine daha önce hiçbir tedavi uygulanmamışken 38 göze başka merkezlerde enjeksiyon yapılmıştı. Hastalara ait vizit sayısı ortalamaları 1.yıl 5,83±1,73, 2.yıl 4.68±2,19, 3.yıl 3,84±2,43 enjeksiyon sayısı ortalamaları 1.yıl 4,70±2,39, 2.yıl 2,08±1,89, 3.yıl 1,51±1,55 idi.Hastaların görme keskinlikleri(logMAR) başvuru anında 0,22±0,22, 12.ayda 0,27±0,42, 24. Ayda 0,21±0,21, 36.ayda 0,20±0,25 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim in this study is to reveal the current life patterns in patients with exudative type macular degeneration. Materials and Methods: We retrospectively evaluated 189 eyes of 160 patients who were treated with intravitreal anti-VEGF (ranibizumab / aflibersept / bevacizumab) injection of exudative type AMD and diagnosed between January 2014 and January 2016 in Prof dr.Reşat Belger Beyoğlu Eye Training and Research Hospital Clinical examination, number of injections, duration of follow-up, visual acuity, optical coherence tomography and fundus fluorescein angiography images were evaluated retrospectively from patient records at baseline and post-treatment controls. Results: 78 of the patients were female and 82 were male. Mean age was 72.20 ± 8.97. No treatment was applied to the eyes151, whereas 38 eyes were injected at other centers. Average number of visits per patient was 1.83 ± 1.73 in the first year, 4.68 ± 2.19 in the second year, Year 3.84 ± 2.43 injection number average was 1.70 ± 2.39 in the first year, 2.08 ± 1.89 in the second, 1.51 ± 1.55 in the third, and visual acuities of the patients (logMAR ) Were 0,22 ± 0,22 at the time of application, 0,27 ± 0,42 at 12th month, 0,21 ± 0,21 at 24th month, 0,20 ± 0,25 at 36th month. The mean changes in central macular thickness were 400,61 ± 141,31 at the time of application, 340,13 ± 113,21 at the 12th month, 345 at the 24th month, 87 ± 132,60, and 36th row 249,44 ± 142,58.