İnflamatuar barsak hastalıklarının aktivasyonu ile hemogram parametrelerinin ilişkisi
- Tez No: 467036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, inflamatuar barsak hastalıklarında aktivasyonu değerlendirmede bir belirteç olarak hemogram parametrelerinin kullanılabilirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kartal Dr Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroentereloji Polikliniği'ne Ocak 2010-Aralık 2015 tarihleri arasında başvuran hastalar içerisinden, 18 yaş üzeri olup, gebe olmayan ve başka herhangi hematolojik ve inflamatuar hastalığı bulunmayan 113 Ülseratif kolit ve 74 Crohn hastası olmak üzere toplam 187 hasta retrospektif çalışmaya dahil edildi. Hastaların değerlendirilmesinde hemogram parametreleri, sedimentasyon, serum C reaktif protein (CRP) ve albumin değerleri ile eş zamanlı olarak klinik bulguları, hastalık tutulum yeri ve hastalık aktivitesi indeksler ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: This study is designed to evaluate the usability of total blood count parameters at determining activation of inflammatory bowel diseases. MATERIALS AND METHODS: This was a retrospective study of patients from Kartal Dr. Lütfi Kırdar Teaching Hospital Gastroenterology Polyclinic; between January 2010, December 2015. All patients with Crohn's disease or Ulcerative colitis; above 18 years of age, who is not pregnant and not have any other hematologic or inflammatory disease are included in the study. Total of 187 patients with 113 Ulcerative colitis and 74 Crohn's disease, respectively. While evaluating patients, parameters such as total blood count, sedimentation, CRP and albumine levels, as well as clinical symptoms, involved intestinal segments and disease activity indexes used.