Çorlu Sanayi Bölgesinin çevre jeolojisi
- Tez No: 46707
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ KİPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
oz Çorlu Sanayi Bölgesinin Çevre Jeolojisi. İnceleme alanı Ergene havzasının içerisinde yar alan Çorltı ve yakın çevresini kapsamaktadır. İnceleme alanı içinde Danışment formasyonu, Ergene formasyonu ve Kurtdere üyesi, Trakya formasyonu, Karatepe bazaltı ve Alüvyon yeralmaktadır. Trakya havzasında bol yeraltısuyu içeren ve iyi akifer özelliği gösteren Ergene formasyonu inceleme alanı içinde geniş bir yayılım sunmaktadır. Bölgedeki hızlı nüfus artışı ve sanayideki gelişme beraberinde çevre sorunlarını da getirmiştir. Evsel ve Endüstriyel atıklar derelere verilmekte yüzey ve yeraltısuyu bu kirlilikte karşı karşıya bırakılmaktadır. Bu nedenle inceleme alanındaki yüzeysularından ve yer al ti suyundan numuneler alınarak kirliliğin boyutları tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında yüzey sulardaki kirliliğin yeraltına henüz sızmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The environmental geology of Industry region in Çorlu. The site of research is covered Çorlu and nearby surroundings which is in Ergene basin. The study area includes Danişment formation. Ergene formation, Kurtdere member, Trakya formation, Karatepe basalt and alluvion Ergene formation in Trakya basin has good aquifer properties and plenty of subsur face waters. The increasing of population and industrial development in the area caused environment problems. Industrial and household wastes flow in to brooks. The Subsarface and Surface waters face this pollution problem. For this reason, in the study area in order to find out the quantity of the pollution surface and sursurface waters are analysed by researchiy the pollutions of the region. Dimentions of pollution and precaution which should be taken are determined in the light of datas.