Denizcilik eğitiminde optimizasyon
- Tez No: 46708
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Su Ürünleri, İşletme, Education and Training, Aquatic Products, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
BÖLÜM V. ÖZET VE SUMMARY ÖZET DENİZCİLİK E?İTİMİNDE OPTİMİZASYON Son yıllarda denizcilik sektöründeki bilimsel ve teknolojik gelişmeler denizcilik eğitimini de etkilemiştir. Türkiye'de bu gelişmelere ayak uydurarak dünya ticaretindeki istenilen yere ulaşabilmek için birçok uluslararası sözleşmelere katılmıştır. Bunlardan bir tanesi de“ Gemi Adamlarının Eğitimi, Belgelendirilme ve Vardiya Standartları Hakkındaki Uluslararası 1978 Sözleşmesi ”dir. ( STCW 78 ) Türkiye bu sözleşmeye imzasını attıktan sonra denizcilik eğitiminde yeni model arayışlarına girmiştir. Denizcilik eğitimi veren bütün kurum ve kuruluşlar, eğitim programlarını bu sözleşmede öngörülen eğitim standartlarını içeren“Model Course ”olarak anılan IMO' nun yayınladığı bu kitapçıklara göre uyarlamaya başlamışlardır. Bu yeni eğitim programlarını bazı kurumlar uygulamaya başlamış bazı kurumlar ise henüz hazırlık aşamasında kalmışlardır. Türkiye' deki denizcilik eğitimi veren bu kurumların, eğitim programları ve kazanılan yeterlikler incelenmiş, dış ülkelerdeki denizcilik eğitimi veren kurumların eğitim programları ve kazanılan yeterliklerle karşılaştırılmıştır. Sonuçta yeni bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu yeni model IMO ( International Maritime Organization )' un hazırladığı Model Course 7.03, Model Course 7.01, Model Course 7.04 ve Model Course 7.02 müfredatlarını kapsamaktadır. Denizcilik eğitimi lise üstü bir eğitimin verilmesi halinde birbirini takip eden Model Course' ların ÖnLisans ve Lisans tamamlama şeklinde okutulması mümkün olmaktadır. Bir yarıyıl 70 işgünü, bir gün de 6 ders saati olarak alındığında bir yarıyılda 420 saat ders yapılabilmektedir. 4 yarıyıllık bir Önlisans eğitiminde 1680 saatlik ders yapılması pedegojik üst sınır olmaktadır. Model Course 7.03 için 344, Model Course 7.01 için 714 saatlik açık bulunmaktadır. Model Course 7.03 ve Model Course 7.01 müfredatlarından toplam 500-550 saatlik dersler önlisans öncesi bir meslek lisesinde alındığı takdirde burdan mezun olacaklara İdarenin yetkisinde olacak bir“ Yeterlik Belgesi ”verilmesi kaydıyla Model Course 7.03' ü içeren iki yıllık bir önlisans eğitimi verilebilmektedir. Meslek Lisesinden gelmeyen öğrenciler için ise 500-550 saatlik“ Hazırlık Kursu ”açılarak önlisans için gerekli eksiklik giderilebilmektedir. Önlisans sonrası Model Course 7.03 Modül 17'de öngörülen 1 yıllık“ Deniz Çalışması”' ndan sonra Model Course 7.01' i içeren 2 yıllık bir lisans tamamlama eğitimi ile“ Lisans 68Diploması ”verilebileceği gibi sadece Model Course 7JM müfredatını- içeren bir“44azır4ılt Kursu ”ile yeterlik yükseltilebilmektedir. Model Course 7.04 ve Model Course 7.02 müfredatlarından toplam 750 saatlik dersler önlisans öncesi bir meslek lisesinde alındığı takdirde buradan mezun olacaklara İdarenin yetkisinde olacak bir“ Yeterlik Belgesi ”verilmesi kaydıyla Model Course 7.04' ü içeren 2 yıllık bir önlisans eğitimi verilebilmektedir. Meslek lisesinden gelmeyen öğrenciler içinse 750 saatlik“ Hazırlık Kursu ”açılarak önlisans için gerekli eksiklik giderilebilmektedir. Ön Lisans sonrası Model Course 7.04 Modül 18' de öngörülen 6 aylık“ Deniz Çalışması ”'ndan sonra Model Course 7.02' yi içeren 2 yıllık bir lisans tamamlama eğitimi ile“ Lisans Diploması”verilebileceği gibi sadece Model Course 7.02 müfredatını içeren bir“ Hazırlık Kursu ”ile yeterlik yükseltilebilmektedir. Sonuç olarak, Lise sonrası 2 yıllık bir önlisans eğitimi 1 yıllık Deniz Çalışması daha sonra 2 yıllık bir lisans tamamlama eğitimi ve 2 yıllık deniz çalışması sonunda toplam 7 yıl sonra“1. Sınıf Zabitlik Yeterliği ”kazanabilmektedir. SUMMARY OPTIMIZATION IN THE SEAMANSHIP TRAINING The most recent scientific and technological developments in the maritime field has also influenced the maritime education and training. Türkiye has also kept her pace with those developments in order to achieve a desired rank in worldwide trade by taking part in a number of international conventions. One of those is the“ International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers ”, signed in 1978 (STCW 1978 ). Türkiye has began for a search of a new model for Maritime Education and Training after being a party to this convention. All institutions and establishments offering an education and training in the maritime field have started revising their curricula in accordance with the“ Model Course ”, programmes cohich contain the standards of training published as a series of booklets as foreseen by the International Maritime Organization ( IMO ). These new curricula has been started to be offered by some of those institutions, but some have not gone beyond the preparatory stage. The curricula of those Turkish institutions offering maritime education and the levels of proficiency gained have been investigated in detail and a comparison with similar foreign institutions also offering an education in the maritime field has been made. The outcome of this study is the development of a new model. 69
Özet (Çeviri)
Diploması“ verilebileceği gibi sadece Model Course 7JM müfredatını- içeren bir ”44azır4ılt Kursu“ ile yeterlik yükseltilebilmektedir. Model Course 7.04 ve Model Course 7.02 müfredatlarından toplam 750 saatlik dersler önlisans öncesi bir meslek lisesinde alındığı takdirde buradan mezun olacaklara İdarenin yetkisinde olacak bir ”Yeterlik Belgesi“ verilmesi kaydıyla Model Course 7.04' ü içeren 2 yıllık bir önlisans eğitimi verilebilmektedir. Meslek lisesinden gelmeyen öğrenciler içinse 750 saatlik ”Hazırlık Kursu“ açılarak önlisans için gerekli eksiklik giderilebilmektedir. Ön Lisans sonrası Model Course 7.04 Modül 18' de öngörülen 6 aylık ”Deniz Çalışması“'ndan sonra Model Course 7.02' yi içeren 2 yıllık bir lisans tamamlama eğitimi ile ”Lisans Diploması“ verilebileceği gibi sadece Model Course 7.02 müfredatını içeren bir ”Hazırlık Kursu“ ile yeterlik yükseltilebilmektedir. Sonuç olarak, Lise sonrası 2 yıllık bir önlisans eğitimi 1 yıllık Deniz Çalışması daha sonra 2 yıllık bir lisans tamamlama eğitimi ve 2 yıllık deniz çalışması sonunda toplam 7 yıl sonra ”1. Sınıf Zabitlik Yeterliği“ kazanabilmektedir. SUMMARY OPTIMIZATION IN THE SEAMANSHIP TRAINING The most recent scientific and technological developments in the maritime field has also influenced the maritime education and training. Türkiye has also kept her pace with those developments in order to achieve a desired rank in worldwide trade by taking part in a number of international conventions. One of those is the ”International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers“, signed in 1978 (STCW 1978 ). Türkiye has began for a search of a new model for Maritime Education and Training after being a party to this convention. All institutions and establishments offering an education and training in the maritime field have started revising their curricula in accordance with the ”Model Course“, programmes cohich contain the standards of training published as a series of booklets as foreseen by the International Maritime Organization ( IMO ). These new curricula has been started to be offered by some of those institutions, but some have not gone beyond the preparatory stage. The curricula of those Turkish institutions offering maritime education and the levels of proficiency gained have been investigated in detail and a comparison with similar foreign institutions also offering an education in the maritime field has been made. The outcome of this study is the development of a new model. 69This flew model includes the contents of IMG' s Model Course 7.03, Model Course 7.01, Model Course 7.04, Model Course 7.02. Maritime Education, if offered as an education beyond the high school level, is foreseen to be the teaching of those consecutive model courses at Associate' s and Bachelor1 s levels. When one semester is taken as 70 working days and one day is taken as 6 hours of instruction, a teaching capacity of 420 hours of instruction per semester is achieved. A total of 1680 hours of intruction is considered to be the pedagogical upper limit of a four - semester Junior College ( Associate' s degree ) training. An inadequacy of 344 hours for the Model Course 7.03 and 714 hours for the Model Course 7.01 is existent in this case. If a total of 500-550 hours of instruction from Model Course 7.03 and Model Course 7.01 contents are included in the vocational high school curricula, a two year junior college diploma ( Associate' s degree ) together with the ”Certificate of Competency“ at the discretion of the Administration can be offered. For those students who are from non-vocational high schools, this inadequacy can be met by offering a ”Preparatory Course“ of 500 to 550 hours of instruction. Following a one-year ”Seagoing Training“, as foreseen within the context of Module 17 of Model Course 7.03 to be taken after the Junior College Education, a two-year education leading to a Bachelor1 s level can be offered including the contents of Model Course 7.01. Or alternatively, a ”Preparatory Course“ including the contents of Model Course 7.01 only can be adequate to increase the level of competence. For the cases of Model Course 7.04 and Model Course 7.02, if a total of 750 hours of instruction are taken from the contents of those above mentioned courses at the vocational high school, the candidates can be offered a two-year Junior College education leading to an Associate' s degree and a ”Certificate of Competency“ at the discretion of the Administration. For those students who are from non-vocational high schools, this inadequacy can be met by enrollment to a 750 hour ”Preparatory Course“, followed by the Junior College Programme. Following the award of Associate' s degree, and the 6 month ”Seagoing Training“ as foreseen within the context of Model Course 7.02, Module 18; a Bachelor1 s degree can be offered by the completion of a two-year course including the contents of Model Course 7.02. Or alternatively; a ”Preparatory Course“ that only contains the material of Model Course 7.02 can be offered to increase the level of competence. As a result, a candidate can reach to the level of ”First Officer“ as ”Second Engineer Officer " by completing a two year Junior College, a one-year Seagoing Training and a two year Bachelor' s Completion Education and two years of seagoing experience. 70