Mobilya endüstrisinde iş etüdü uygulamaları üzerine araştırmalar
A Research on work study applications in the furniture industry
  1. Tez No: 46706
  2. Yazar: EROL BURDURLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKŞAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
oz Araştırma, iş etüdünün iki temel konusu olan“Metot Etüdü”ve“îş ölçümü”konulan ile sınırlandırılmıştır. 1 Metot etüdü aşamasında, mobilya endüstrisinde üretim faaliyeti ve fabrika düzenleme için uygulanan veya uygulanması muhtemel akış ve düzenlemelerin tasarlanması, uygulanması ve geliştirilmesine yönelik faaliyetlere yer verilmiştir. İş ölçümü aşamasında, mobilya endüstrisinde üretim planlama faaliyetleri ve übretlendirmede gerekli olan zaman değerlerinin saptanmasına ilişkin alternatif çpzümler için uygulamalı çalışmalar yapılmıştır. Bunun için; mobilya üretiminde ortaya çıkan akışlar çözümlenmiş ve her akış türünün zamanının saptanmasına ilişkin sistematik yaklaşımlar türetilmiştir. Ayrıca; akışların ekonomikliliğinin karşılaştırılmasına yönelik uygulamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ^A Research on Work Study Applications in the Furniture Industry) This research is based on two topics of the work study, which are called ork methods design“ and ”work measurement". In the stage of work methods design; applied studies relevant with designing anjd application of work flows and layouts which were applicated or applicable to the furniture industry for production or factory layout are examined. In the stage of work measurement, applied studies were carried out for obtaining alternative solutions relevant with the determination of time values, which are required for production planning and wage payment operations. For -tlis^ purpose, a set of systemathic approachments towards work flows in the furniture manufacturing process were analysed and a set of systemathics approaches towards the calculation of the time of all work flows was proposed. In aidition, applications for the comparison of work flows in terms of productivity gains were presented.