Determination of veterinary antibiotics in dairy manure slurry
Sulu süt sığırı atıklarında veteriner antibiyotiklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 467081
  2. Yazar: MAHBUB ALAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ATİLLA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gerek insanlar gerekse hayvanlarda giderek artan antibiyotik kullanımı, bu antibiyotiklerin topraklarda, sedimentlerde, yüzeysel ve yeraltı sularında birikmesine neden olmaktadır. Özellikle antibiyotiklerin hayvanlarda insanlara nazaran çok daha fazla kullanımı giderek artan bir endişe oluşturmaktadır. Büyükbaş hayvanlarda antibiyotikler hastalıkların önlenmesi, tedavi edilmesi ve büyümeyi arttırma amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Antibiyotikler ve metabolitleri, hayvan bünyesinden dışarı atıldıktan sonra hayvan atıklarında kalmaktadır. Hayvan atıkları tarımsal alanlara uygulanınca, atıklarda kalan antibiyotik kalıntıları yüzeysel ve yeraltı sularına ulaşmaktadır. Hayvan atıklarındaki antibiyotik kalıntıları antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların gelişimine neden olması yanında, hayvan atıklarını arıtan havasız çürütme ve kompostlaştırma prosesleri gibi arıtma ünitelerindeki mikroorganizmalara etki ederek sözkonusu prosesleri olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Süt sığırlarında antibiyotik kullanımı, diğer büyükbaş hayvanlara nazaran çok daha azdır. Bununla birlikte süt sığırlarında iyoneferlerin kullanımına izin verilmektedir. Süt sığırlarında kullanıldığında, iyoneferler yüksek konsantrasyonda hayvan atığına geçer ve gübre olarak arazi uygulaması ile doğaya atılır. Bu uygulamalar, önemli miktarda iyonerferlerin doğaya verilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, farklı çevresel matrislerde veteriner antibiyotik konsantrasyonlarının belirlenmesi önem taşımaktadır. Bununla birlikte, veteriner antibiyotiklerini çevresel matrislerde belirlemek için uygun ve güvenilir analitik yöntemler yeterli değildir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, sulu süt sığırı atığı gibi kompleks bir çevresel matriste veteriner antibiyotiklerinin belirlenmesidir. Çalışmada en yaygın olan dört iyonofer (monensin, salinomisin, amprolyum ve linkomisin) seçilmiştir. Öncelikle, monensin, salinomisin, amprolyum ve linkomisin standartları kullanılarak yüksek performanslı sıvı kromatografi üçlü quadrupole kütle spektrometresi (HPLC-MS/MS) metodu geliştirilmiştir. Daha sonra, sulu süt sığırı numunelerine farklı konsantrasyonlarda iyonoferler eklenerek yüksek geri kazanım oranını elde etmek için ekstraksiyon prosedürleri ortaya konmuştur. Yapılan analizler örneklerin alındığı çiftlikteki süt sığırlarında monensin, salinomisin, amprolyum ve linkomisinin kullanılmadığını göstermiştir. Ekstraksiyon geri kazanım sonuçları, seçilen dört veteriner antibiyotiğinden en yüksek geri kazanımların monensin'de elde edildiğini göstermiş olup 10, 5 ve 1 mg/L'lik konsantrasyonlarda sırasıyla % 117.6 ± 3.2, % 123 ± 1.1 ve % 124.6 ± 1.0 geri kazanım oranları bulunmuştur. Buna karşılık, linkomisin ortalama geri kazanımları en düşük düzeyde olup, 10, 5 ve 1 mg/L'lik konsantrasyonlar için sırasıyla % 68.3 ± 0.3,% 89 ± 1.5 ve % 98.7 ± 0.9 elde edilmiştir. 10, 5 ve 1 mg/L'lik konsantrasyonlarda Salinomisin ekstraksiyon geri kazanımları sırsaıyla % 81.9 ± 0.8, % 105 ± 1.8 ve % 111.8 ± 0.1, Amprolyum geri kazanım oranları ise sırasıyla % 114.6 ± 2.6, % 155 ± 2.5 ve % 104 ± 6.2 olarak bulunmuştur. Ekstraksiyon geri kazanım sonuçları, amprolyum dışındaki seçilmiş veteriner antibiyotiklerin ortalama geri kazanımlarının, veteriner antibiyotiklerin konsantrasyonunun azalmasıyla arttığını göstermiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, geliştirilen HPLC-MS/MS yöntemi ve ekstraksiyon metodunun sulu süt sığırı atıklarında veteriner antibiyotiklerin miktarının belirlenmesinde başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Veterinary antibiotics are used in dairy animal for growth promotion, sub-therapeutic or prophylactic and therapeutic purposes to better absorb nutrients and treat different diseases. In this study, four veterinary antibiotics named monensin, salinomycin, amprolium and lincomycin are selected. Monensin, salinomycin, amprolium are known as ionophores or anticoccidants belong to the class of emerging contaminants in the environment. When these veterinary antibiotics are used in dairy animal, they are excreted at high concentration in dairy manure and disposed to the environment by the land application of dairy manure as fertilizers. There is an increasing concern regarding the bacterial resistant to antibiotics in environment. Studies report several health and environmental effects of veterinary antibiotics. Therefore it is important to determine the concentration of veterinary antibiotics in different environmental matrices. Studies report the lack of suitable and reliable analytical method to determine veterinary antibiotics in different environmental matrices. Therefore, the prime objective of this study was the determination of veterinary antibiotics (monensin, salinomycin, amprolium and lincomycin) in a complex environmental matrix such as dairy manure slurry. This study describe a high performance liquid chromatography triple quadrupole mass spectrometer (HPLC-MS/MS) method developed for the quantification of monensin, salinomycin, amprolium and lincomycin in background dairy manure sample. Selected veterinary antibiotics standard were spiked in dairy manure slurry sample and developed extraction procedures were applied for recovery studies. The results show that monensin, salinomycin, amprolium and lincomycin were not used in dairy animal of sampled dairy farm. The extraction recovery results show that the average recoveries of monensin were 117.6 ± 3.2%, 123 ± 1.1% and 124.6 ± 1.0% with spike concentration of 10, 5 and 1 mg/L respectively; being the highest among all four selected veterinary antibiotics. In contrast, the average recoveries of lincomycin were the lowest among all four selected veterinary antibiotics. The average recoveries of lincomycin were 68.3 ± 0.3%, 89 ± 1.5% and 98.7 ± 0.9% with spike concentration of 10, 5 and 1 mg/L respectively. Results also show that the extraction recoveries of salinomycin were 81.9 ± 0.8%, 105 ± 1.8% and 111.8 ± 0.1% with spike concentration of 10, 5 and 1 mg/L respectively. While the amprolium recoveries were 114.6 ± 2.6%, 155 ± 2.5% and 104 ± 6.2% with spike concentration of 10, 5 and 1 mg/L respectively. The extraction recovery results also reflect that the average recoveries of selected veterinary antibiotics except amprolium were increasing with decreasing of spike concentration of veterinary antibiotics. Therefore study's results conclude that the developed HPLC-MS/MS method was successful in quantifying veterinary antibiotics in dairy manure and developed extraction procedures were suitable for the extraction of selected veterinary antibiotics from dairy manure.