Dağıtılmış veri tabanı tasarımı
  1. Tez No: 46713
  2. Yazar: OLGUN MARKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
V. ÖZET - DA?ITILMIŞ VERİ TABANI TASARIMI Nesneye dayalı sistemler, davranışları ve özellikleri ile tam olarak belirlenmiş nesne tanımına dayanır. Soyutlama ve sınıf hiyerarşisi sorunu ihtiyacımıza en uygun olan biçimde çözmemize yardım eder. Veri birimlerinin kendi iç durumları ve diğer veri birimleri ile olan ilişkilerini belirlemek güç bir iştir. Nesneye dayalı veri tabanları bu belirleme için karmaşık nesneleri kullanmış. Karmaşık nesnelerin modellenmesinde, pek çok sistem bu nesnelerin iç durumlarını göz ardı eder ve nesnenin bir özeeliği içinde saklarlar. Bu noktada nesne kimliği önemli bir kavram olarak karşımıza çıkar. Nesne kimliği tek, sistem tarafından üretilen, asla tekrar kullanılmayan ve dolayısıylada ömrü boyunca tek bir nesneyi belirleyen bir kavramdır. Nesne kimliği veri bütünlüğü ve bağımsızlığı ve sistem hizmetlerinde de (veri onarımı, aynı andalık gibi) önemlidir. Nesnelerin, özellikle karmaşık nesnelerin, etkin bir şekilde saklanması, uygun dizinlerin oluşturulması henüz tam olarak çözümlenmemiş sorunlar içermektedir. Genel olarak nesneye dayalı veri tabanlarında mimari yapı, ilkel kayıt yöneticilerinin üzerinde mantıksal bir veri tabanı olarak düzenlenmiş. Kayıt yöneticisi ya da nesne hizmetlisi disk üzerindeki fiziksel I/O işlemlerinden sorumludur. Önemli bir kısımda, kullanıcı ile veri tabanı arasında bir arayüz sağlayan sorgu dilidir. Bu işlem için bir takım sistemler SQL'e ekler yaparak çözüme ulaşmaya çalışmış. Diğer bir kısım sistemler ise programlama diline uygun ekler yapmayı tercih etmişler. Nesneye dayalı veri tabanı sistemlerinin sağlamaya çalıştığı, uyarlama kontrolü ticari kuruluşların yasal ve finanasal belgelerinin ya da yazılım geliştiren firmaların kaynak kodlarının farklı uyarlamalarım saklama ihtiyacına yöneliktir. Her veri tabanı sistemin veriye güvenli, sağlam ve ortaklaşa erişimi sağlamaktadır. Nesneye dayalı veri tabanı sistemleri de, gelişiminde önemli bir etken olan CAD uygulamalarını göz önünde tutarak, sayılan sistem hizmetlerini sunmuştur. Buradaki önemli problem veri tabanı hareketlerinin oldukça uzun bir zaman dilimine yayılabilmesidir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY - DISTRIBUTED DATABASE DESIGN Object oriented systems depend on the object description whoes behavior and properties are clearly defined. Abstraction and class hierarchy help us to solve the problem in a way that is most suited to our needs. To define the data units' inner status and their relations with other data units is a hard job. Object oriented databases have used complex objects for this determination. In modelling of complex objects, most systems ignore the inner status of these objects and include one of the properties of the object. In this point, object ID becomes an important term. Object ID is a unique, system defined term whic is never used again and therefore it identifies one object as long as it is alive. Object ID is important for data wholeness and independence, as well as for system services (eg, recovery or concurrency). Saving objects effectively, especially complex objects and creating the proper arrays has problems whic aren't completely solved yet. The architectual structure in object oriented databases is generaly build as a logical database on primitive record managers. Record manager, or the object server is responsible for the phisical I/O operations on the disk. Another important part is the query language whic provides an interface between the database and the user. Some systems has tried to make some additions to SQL for this operations. Other systems, on the other hand, prefered to make additions whic are suitable to the programming language. The adaptation controle whic object oriented systems try to provide, is aimed to the needs of keeping legal and financial documents of business, and application developping companies' different versions of source codes. Every database system is providing safe, massive and shared access to the data. Object oriented database systems did too, considering the CAD applications whic are an important factor in their development, priovided the above counted system services. The important problem here is that the database operations can take a long span of time. 81