İ.Ü. Orman Fakültesi Eğitim ve Araştırma Ormanında toprak kaybı ve erozyon
Soil los and erosion in experiment tal forest of forestry faculty, University of İstanbul
- Tez No: 46718
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
.iv az“ I.ü» Orman Fakültesi Eğitim ve Araştırma Ormanında. Toprak Kaybı ve Erozyon.”< Bu çalışma ile? araştırma alanındaki erozyon duyarlılığını ve aktüel erozyonu, saptamak için taşınabilir üst toprak miktarı nın tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Toprak erodibilite indeksle ri de bir alandan erozyonun meydana gelip gelmeyeceğini göstere bilir. Bunun için, araştırmada aynı zamanda bazı tdprak erodi bilite indeksleri de belirlenmiştir. Taşınabilir toprak kaybı miktarının erozyon duyarlılığı ve aktüel erozyon acısından değerlendirilmesi ve erodibilite in dekslerine ilişkin sonuçlar, araştırma alanının değişik derece lerde bir erozyon tehlikesine sahip olduğunu göstermektedir» Bununla birlikte, günümüzde araştırma alanında herhangi bir erozyon sorunu, bu alandaki iyi vejetasyon örtüsünden dolayı bu lunmamaktadır. Bu husus, mevcut örtünün isletilmesinde cok özenli bir şekilde hareket edilmesini zorunlu kılmaktadır.“ ABSTRACT ”SOIL LOSS AND EROSION IN EXPERIMENTAL FOREST OF FORESTRY FACULTY, UNIVERSITY OF ISTANBUL" This study was aimed to predict top soil loss -for determi ning the erosion susceptibility and the erosion hazard in the study area. Soil erodibility indexes may also indicate whether soil erosion takes place or not in a given area. There-fore, some erodibility indexes were determined too. The results o-f evaluation the amount o-F top soil loss -for the erosion susceptibility and the erosion hazard, and erodofai- lity indexes indicate that large parts o-F the study area have an erosion risk. However, there aren't any erosion problems in the study area today, due to the good vegetation cover. There-fore, great care is imperative in managing o-f this cover»
Özet (Çeviri)