Asansör soğutma yükleri ve iklimlendirmesi
Elevator cooling loads and air conditioning
  1. Tez No: 467238
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ERDEM İMRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında muhtelif asansör uygulamalarında hayatın hemen her alanında kendine önemli bir yer edinen iklimlendirme konusu ele alınmıştır. Özellikle alışveriş merkezleri, plazalar ve özel hastaneler gibi ticari amaçlı binalarda müşterilerin konforu önceliklidir, bu bağlamda odalar ve salonların yanında asansörlerin klimatizasyonu da önem kazanmıştır. Tezin kapsamı iklimlendirme sistem parametreleri olan soğutma yükü, kanal hesabı, fan hesabı, ısıl konfor, iklimlendirme sistem kontrolü ve sistem konstrüktif tasarımı konularıdır. Öncelikle tezin ortaya çıkış amacı ve sağlayacağı fayda kısaca özetlenmiştir. Sonrasında konuyla ilgili benzer çalışmalar araştırılmış ve bulunan sonuçlar özetlenmiş, tezin ana metnini iklimlendirme sistemi projelendirme konusu oluşturmuştur. Çalışmanın temel ögesi olan soğutma yükü asansör standartları ve asansör uygulamaları çerçevesinde, literatürde yer alan yöntemlere dayanarak detaylı şekilde analiz edilmiş ve çizelgelendirilmiştir. Asansör kabin boyutları ilgili standart referansıyla belirlenmiştir. Ele alınan asansör uygulamaları bina kuyu boşluğunda çalışan kabinler ve bina dış cephesinde hareket eden panoramik kabinlerdir. Cam yapıdaki panoramik dış cephede hareket eden kabinler için soğutma yükü hesabı asansör sisteminin bina doğu, güney, batı ve kuzey cephelerindeki yerleşimlerine göre ayrı ayrı hesaplanmıştır. İklimlendirme cihazı hava aktarma cihaz ve ekipmanları olan kanal ve fan için hesaplar iklimlendirme sistemi soğutma yüküne cevap verebilecek nitelikte yapılmıştır. Asansör kabininde yapılan iklimlendirme işleminde diğer önemli bir husus da ısıl konfor olup bu konuda izlenmesi gereken metod analiz edilmiştir. Buna bağlı olarak asansör kabininde oluşturulması gereken hava dağılımı ve birlikte ele alınması gereken sistem kontrolü için varsayımlar ortaya koyulmuştur. Sonuç bölümünde çalışma bulguları kısaca özetlenmiş, devam niteliğinde olabilecek çalışmalar ve yöntemler izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, air conditioning topic which has gained ground itself in every part of life for various type of elevator applications addressed. Especially shopping malls, plazas and private hospitals are commercial buildings that in which customers/people comfort is priority. In this context besides rooms and halls, air conditioning of the elevators has come into prominence. The scope of the thesis is cooling system parameters such as the subjects of cooling load, duct calculation, fan calculation, thermal comfort, air conditioning system control and system constructive design. First of all, purpose of the thesis and benefit to be provided are briefly summarized. Then similar studies related to the subject were researched and the results were summarized and the main text of the thesis was topic of projecting air conditioning system. The cooling load, which is main element of the work, has been analyzed and sched- uled in detail in framework of elevator standards and lift applications, based on the methods in the literature. The dimensions of the elevator car are determined by reference to the relevant standard. The elevator applications discussed are the cabins running in well cavity and panoramic cabins moving on outside of the building. The cooling load for the cabins moving on the panoramic exterior of glass structure is calculated separately according to layout of the elevator system on the east, south, west and north facades of the building. Calculations for the ducts and fan which are air movement equipment and device is made in a way that air conditioning system can respond to the cooling loads. Another important aspect of the air conditioning process in the elevator cab is thermal comfort and the method to be followed in this regard has been analyzed. Accordingly, assumptions have been made for the air distribution to be created in the elevator car and system control to be considered together. In the conclusion section, the findings of the study are briefly summarized and the studies and methods that may be followed are explained.