Üretken bir diyaloğun aracısı olarak mimari çizim
Architectural drawing as a medium of a generative dialogue
  1. Tez No: 467276
  2. Yazar: GÖKHAN KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞENTÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışma, mimari çizimlerin, mekânın tasarlanması sürecinde edindikleri aracı pozisyonuna odaklanmaktadır. Tezin saptamalarına göre, sahip oldukları bu aracılık karakteri ile çizimler, diyalojik bir özellik göstermektedir. Bu özellik, çizimler aracılığında yürütüldüğü sayılan mimari tasarım sürecinin iki farklı anında görünür olmaktadır. Bunlardan ilki mekânın tasarlanması anıdır. İkinci an ise tasarlanan mekânın çizimler üzerinden okunması olarak ifade edilebilir. Bu iki anın ortak bir mimari çizim aracılığında karşılaşması, ortaya çıkabilecek bir diyaloğun varlığını işaret etmektedir. Diyalog, aracı varlığında icra edilen bir çeşit iletişim biçimi olarak dilbilimin ve iletişimin konularından birisi olarak düşünülebilir. Böylece araştırma, incelemesi içerisinde, iletişim ve dilbilim ekseninde geliştirilmiş olan yöntem bilgisini kullanabilir hale gelmektedir. İnceleme, tez boyunca aktarılmaya çalışılan literatür okuması doğrultusunda ve savın geliştirilmesine dayanılarak belirlenmiş mimari çizim örneklerini inceleyerek, mimari tasarım bağlamında özgün bir katkıyı ortaya koymayı hedeflemektedir. Bilgi teknolojileri ve medyanın günümüzde göstermiş olduğu yaygınlık göz önünde bulundurulduğunda mimari çizimleri iletişim açısından ele almak bu izlek üzerinden bakıldığında rasyonel bir çaba biçimi kazanmaktadır. Bu anlamda tez, mimari çizimlerin, görsel göstergeler olarak ele alınıp okunabileceğini öne sürmektedir. Bu incelemenin bir yöntem olarak kullanılması, mimari çizimlerin tasarım açısından daha etkin bir şekilde değerlendirilebilmelerini ve üretilebilmelerini amaçlamaktadır. İncelemelerin sonucunda ortaya konulabildiği gibi, Aldo Rossi, Peter Eisenman ve Bernard Tschumi'ye ait çizim örnekleri, üretken bir diyalog kurulmasında etkili birer aracı pozisyonundadır.
Özet (Çeviri)
This study is written on some various themes. Basically, according to one of these basic themes, architectural drawings acquires a medium position in designing process of the architectural space. In addition to this, medium character of drawings have a dialogical feature in this point of view. This feature can be visible in two moments of design. First, the moment that space is designed and the second is when an architectural drawing is read. These two moments helps researcher to show an interaction when a dialogue can be emerged at that time. Dialogue can be consider as a conversation, in the presence of a medium. In this manner, research can use methodology of linguistic and communication theory according to this argument stated above. An extended literature review and improved argument can be found through the text. Main contribution of the thesis would be a new perspective and distinctive study on architectural drawings in the context of architectural design. Architectural representation is one of the main field in architecture which is the ultimate way of communication by a designer with himself/herself and with other colleagues, academicians, student, clients, and the public. Assuming the main contribution will be the analytical interpretation about the medium and the modes of representation, scope is narrowed to architectural drawings and their communicative competency between the various subjects of the discipline. As introduced in the whole core of the text, drawing examples of Aldo Rossi, Peter Eisenman and Bernard Tschumi can be seen as a medium which constructs a generative dialogue.