Minimalizm bağlamında John C. Adams'ın erken dönem müziğinin incelenmesi
The early period of John C. Adams's music in the context of minimalism
- Tez No: 467329
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Minimalizm 1960'lı yıllardan bu yana gerek Amerika'da ve gerekse Avrupa'da kabul görmüş önemli bir sanat akımıdır. Öncelikle görsel sanatlarda ortaya çıkmış daha sonra müzik alanında da yerini bulmuştur. Akademilerde önceleri basitliği ve geçmişi kucaklaması sebebiyle kabul görmeyen Minimalizm, toplum nezdinde kabul görmesi ve bunun yanında akademik dünyaya alternatif bir alan yaratması sayesinde zaman geçtikçe akademik dünyaca da tanınan ve kabul gören bir stil olmuştur. 1960'lardan önce benzer tekniklerin kullanıldığı eserler mevcut olsa da, sistematik bir şekilde ortaya çıkışı Amerika'daki ilk dönem Minimalist besteciler olarak da addedilen La Monte Young, Terry Riley, Steve Reich ve Philip Glass vasıtasıyla olmuştur. John C. Adams Amerika'daki ikinci kuşak olarak adlandırılan Minimialist besteciler arasında yer almaktadır. Müziği, minimalist öğelerden çokça etkilenmiş, bunun yanında zaman içinde beslendiği diğer bir çok kaynakla beraber kendi eklektik müzik dilini yaratmış ve 20. Yüzyılın önemli bestecilerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada John C. Adams'ın erken dönemindeki farklı çalgı ve çalgı grupları için yazdığı üç eserin, Minimalizmden nasıl etkilendiği, hangi teknikleri kullandığı ve var olan minimalist teknikleri kendi dili içerisinde nasıl geliştirdiği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Minimalism has been a prominent art movement in both Europe and America since 1960's. Initially, emerged in visual arts, Minimalism secured its position in time. Eventhough, there was pieces that include these minimalist techniques before 1960's, the first methodic approach to Minimalism was executed by the first generation Minimalists, La Monte Young, Terry Riley, Steve Reich ve Philip Glass. John C. Adams is respected as the second generation Minimalist composers. He has constituted his eclectic musical language, basically, upon the influence of Minimalism. Besides, he has gathered the Minimalist techniques with the possibilities of electronic music and musical ideas of the Late-Romanticism. Adams has been accepted one of the prominent composers of the Twentieth-Century. In this thesis, the early period of John C. Adams's music in the relation to Minimalism will be researched. Three of his early pieces which was composed for different musical forces will be analyzed in the context of how he was influenced by Minimalist techniques, of which other techniques he was utilized and how he fused these Minimlist techniques to constitute his unique musical language.