Schumpeteryan yaklaşım çerçevesinde 2008 krizi: Avrupa Birliği ve küreselleşme
The 2008 global financial crisis in the framework of Schumpeterian approach: The European Union and globalization
- Tez No: 467353
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Economics, Finance, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 586
Özet
2008 yılı ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri mortgage sektöründe başlayan daha sonra finansal sistemi tamamen etkisi altına alan ve kısa bir süre içerisinde de tüm dünyaya yayılan, küreselleşme sürecini ve Avrupa Birliği'ni derinden etkileyen 2008 küresel finansal krizinin Schumpeteryan yaklaşım ile ele alınması tezin amacını oluşturmaktadır. Joseph Alois Schumpeter teorileriyle diğer iktisat düşünürlerinden ayrılmış ve iktisada yaratıcı yıkım penceresinden bakarak yeni bir soluk getirmiştir. Çalışmanın amacını 2008 yılında meydana gelen krizin Schumpeteryan yaklaşım dâhilinde analiz edilmesi ve Schumpeteryan perspektif ile küreselleşme süreci ve Avrupa Birliği'nin ele alınması oluşturmaktadır. Bu bağlamda öncelikle Schumpeteryan yaklaşım ele alınmış, daha sonra 2008 küresel finansal krizi Schumpeteryan yaklaşım dâhilinde incelenerek, küreselleşme süreci ve Avrupa Birliği Schumpeteryan perspektif üzerinden değerlendirilmiştir. Son olarak Avrupa Birliği'nin“yaratıcı yıkım”performansı panel veri modeli ile tahmin edilmiş ve Avrupa Birliği'nde gerçekleştirilen yenilik faaliyetleri ile üye devletlerin Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Avrupa Birliği üye devletlerinin ekonomik büyümeleri üzerinde yenilik faaliyetlerinin aynı yönlü etkisi söz konusudur. Yenilik faaliyetleri ile Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla arasındaki pozitif ilişki, yenilik faaliyetlerinin artması ile birlikte Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nında artacağı anlamındadır. AB 2020 stratejisi ile birlikte AvrupaBirliği, Schumpeteryan“yaratıcı yıkım”çerçevesinde bir kalkınma paradigması benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to evaluate the 2008 global financial crisis under the Schumpeterian approach beginning in the housing market of the United States, then striking all the financial sectors and spreading out all over the world in a short span of time and deeply affecting the globalization process and the European Union. Joseph Alois Schumpeter had differentiated from other economic philosophers with his theories and gave a new impulse into economy by viewing the economy from the perspective of creative destruction. The aim of the intended thesis is to analyze the crises occurred in 2008 within the framework of Schumpeterian approach and to evaluate globalization process and the European Union in terms of Schumpeterian perspective. In this context, Schumpeterian approach was initially handled and then, by analysing the 2008 global financial crisis within the Schumpeterian approach, globalization process and the European Union were evaluated over Schumpeterian perspective. Lastly, the European Union's“creative destruction”performance within the panel data model was forecasted and it has been concluded that there is a meaningful relation between the innovative activities in the European Union and its member states' gross domestic product. Innovative activities in the European Union have the same influence on the European Union member states' economic growth. The positive relation between innovative activities and member states' gross domestic product means that the gross domestic product rises when the innovative activities increase. European Union had adopted a Schumpeterian“creative destruction”development strategy with the EU2020 strategy.