The kindergarten rule of sustainable growth: A Schumpeterian approach
Sürdürülebilir büyümenin anaokulu kuralı: Schumpeterci yaklaşım
  1. Tez No: 231920
  2. Yazar: GÜL BAHAR ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OYA PINAR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, teknolojik ilerlemenin içsel olduğunu varsayarak, çevresel sorunları ve çevresel nitelik değişikliklerini ele alan dinamik bir model kurdum. Bu amaçla, Brock ve Taylor'ın (2003) modelini baz alarak bu modeli genişlettim. Brock ve Taylor, modellerinde kirliliğin hem üretimden hem de kirliliğin azaltılması faaliyetlerinden kaynaklandığını belirgin bir şekilde ifade ediyorlar. Ayrıca, ülkeler arasında kirliliğin yakınsaması üzerine ?Çevresel Yakınsama Hipotezi? adlı yeni bir yaklaşım sunuyorlar. Kurdukları modelde, teorik yaklaşımları, üretimin özellikle sermaye artışına bağlı olduğu AK üretim fonksiyonuna dayanıyor. Kirlilik, üretime bağlı artış gösterdiğinden, fiziksel ve görece daha temiz olan bilişsel olarak ikiye ayırabileceğimiz sermaye stokunu kirliliğin sebebi olarak analiz edebiliriz. Bu bağlamda, Brock ve Taylor'un (2003) modelindeki üretim fonksiyonuna bu ikili sermaye yapısını ekleyerek, içsel teknolojik gelişim varsayımı altında Schumpeterci yaklaşımı uyguladım. Bu yaklaşımla, teknolojik ilerleme arttıkça sürdürülebilir dengeli büyümeye erişmenin daha olası olduğunu gözledim. Ayrıca, teknolojik büyümenin kirliliğin büyümesinin azalışına sebep olduğunu gösterdim. Bunun yanında, gelir arttıkça çevrenin ilk aşamada görece daha fakir olan ülkelerde daha fazla zarar gördüğünü, ekonomik büyümeyle zengin ülkelerle aralarındaki çevresel farkın azaldığını ve uzun vadede yakınsadığını gösteren Çevresel Yakınsama formülünü çözdüm.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I construct a dynamic economic growth model that takes into account environmental concerns, and search for a difference in the pattern of environmental quality when technological progress is taken to be endogenous. In order to do so, I extend Brock and Taylor's (2003) model. In their model, Brock and Taylor define pollution production and abatement explicitly by considering pollution as an output of both production and abatement activities, and suggest a new approach to pollution convergence, which they name as the“Environmental Catch-up Hypothesis”. Their theoretical framework relies on AK production function where production increase depends significantly on capital increase. Since pollution is generated via production, analyzing capital stock as a source of pollution is necessary which raises attention to the types of capital such as physical and knowledge capital where the latter is cleaner compared to the former. I add to the model of Brock and Taylor (2003) by applying endogenous technological progress using the Schumpeterian approach, where I include those two types of capital separately in the functional form. With this approach, I observe that the possibility to attain a sustainable balanced growth path increases as technology improves steadily. Moreover, I show that the rise in technological growth causes pollution growth to decline. Furthermore, I solve the Environmental Catch-up formulation which illustrates that as income grows, environmental quality deteriorates much more in initially poor countries compared to the rich ones, and as economic growth proceeds, the differences in their environmental quality narrow and converge to each other in the long run.