Suriye krizinde 'insan güvenliği' kavramının AB ve Türkiye'nin politikalarına etkisi
The influence of the concept of human security in the EU's and Turkey's policies on the Syrian crisis
  1. Tez No: 467357
  2. Yazar: AHMET BİLAL TÜZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya siyasetindeki gelişmeler ve özellikle 1990'lardan sonra alternatif yaklaşımlara olan yönelimin artmasıyla uluslararası ilişkilerin ilgi alanlarında da bir çeşitlilik yaşanmış; içeriği zenginleşen kavramlardan birini de güvenlik oluşturmuştur. Güvenliğin konusunda genişleme, kapsamında derinleşme olarak karşımıza çıkan bu dönüşüm, tek referans nesnesinin devlet olduğu anlayışa ek olarak bireyi, toplumu ve küreseli de güvenliğin analiz seviyelerine dahil etmiş; 'insan güvenliği' de akademik çalışmalarda önem kazanmaya başlamıştır. Suriye'de 2011 yılında rejim ve muhalifleri arasında başlayan çatışmaların şiddetlenmesi ve bir iç savaş halini almasıyla binlerce kişi hayatını kaybetmiş, yerlerinden çıkan milyonlarca Suriyeli başta Türkiye olmak üzere komşu ülkeler ve Avrupa'ya sığınmak zorunda kalarak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gerçekleşen en büyük mülteci krizine yol açmışlardır. Ülkelerin Suriyelilere karşı politikaları da farklılık gösterirken; mültecilerin hem gittikleri ülkeler hem de göç yollarında birçok sıkıntıyla karşılaşması, konuya sadece devlet merkezli değil, insani perspektiften de bakılmasını zorunlu kılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developments in world politics and especially with the increasing interest in alternative approaches since the 1990s, there has also been a diversification of areas of interest in international relations; and security is one of the concepts that have undergone enrichment in content. The transformation of the concept of security, which has come into being as a deepening of its scope and widening its content has resulted into adding the individual, societal and global levels of analysis to discussions on security along with the predominant paradigms that take the state as its only reference-point. In this process,“human security”has also gained importance in academic studies. As the clashes which started in 2011 between the Syrian regime and its opponents intensified and turned into a civil war, thousands of people lost their lives. Those Syrians who left their homes had to seek refuge in neighboring countries -Turkey in particular- and Europe; thus created the biggest refugee crisis in the world since the Second World War. As the policies of countries varied with regard to the refugee problem, many challenges refugees face both in the host countries and on the route require an analysis of this problem not only from a state-centric perspective but from a human security perspective.