Suriye iç savaşı sürecinde yaşanan mülteci krizi: Mülteciler üzerinden Avrupa Birliği'nin güvenlik algılaması
Refugee crisis during the Syrian civil war: European Union's perception of security through refugees
- Tez No: 587882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAHAN BİROL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerin tümüne insan hakları denmektedir. İnsanların can güvenliği tehlikede olduğu zaman başka bir devlete sığınmak istemesi en temel insan hakları arasındadır. Avrupa Birliği (AB)'ne üye olan devletler, gelişmişlik düzeyleri ve refah seviyelerinin yüksek olmasından dolayı tüm göç hareketleri için bir çekim merkezi olmuştur. Bu nedenle AB kuruluşu itibarıyla özellikle Maastricht Antlaşması ile beraber göç, mülteci ve sığınma taleplerine karşı ortak politikalar oluşturmak için düzenlemeler yapmak zorunda kalmıştır. 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı'ndan sonra milyonlarca insan evlerini terk ederek komşu devletlere ve AB üyesi devletlere sığınma talebinde bulunmuşlardır. Savaştan sonra binlerce göçmen bulundukları devletlerden yasa dışı olarak deniz yoluyla Avrupa'ya geçmeye çalışırken yaşamını yitirmiştir. Bu çalışmada tarihsel olarak AB'nin göç, mülteci ve sığınma konusunda düzenlemiş olduğu ortak politikalar açıklanmış ve Suriye İç Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan mülteci krizinde bu politikaların yansımaları değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, AB'nin mülteci krizindeki güvenlik algısı post-yapısalcı teori üzerinden incelenerek“kimlik”kavramının AB'nin güvenlik algısına olan etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
All basic rights and freedoms are termed human rights. People want to take refuge in another country when their lives are in danger, those are among the most fundamental human rights. It has become a center of attraction for all migration movements due to the level of development and high levels of welfare of the member states of the European Union (EU). Therefore, since the establishment of the EU, especially with the Maastricht Treaty, EU has had to make arrangements to establish common policies against immigration, refugees and asylum request. After the Syrian Civil War that started in 2011, millions of people left their homes and demanded asylum in neighboring countries and EU member states. After the war, thousands of immigrants lost their lives as they illegally attempted to cross Europe by sea. In this study, the common policies of the European Union on migration, refugees and asylum were explained and the reflections of these policies were evaluated in the refugee crisis that emerged after the Syrian War. In this context, the EU's perception of security in the refugee crisis was examined by examining the post-structuralist theory and the effect of the concept of identity on the security perception of the EU.