Dövme çelik piston üretiminde proses geliştirilmesi ve proses optimizasyonu
Process development and optimization in forged steel piston manufacturing
- Tez No: 467396
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada yeni bir tornalama işlem planlama metodolojisi dövme çelik piston için uygulanmıştır. Çelik piston üretim prosesleri tek tek ele alınarak geliştirilmesi ve her bir prosesin optimizasyonu yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonrasında 4140 malzeme için ikinci dereceden takım ömür denklemi elde edilmiş ve üretim zamanının minimizasyonu düşünülerek proses parametrelerinin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, optimizasyon tekniği olarak Genetik Algoritma kullanılarak işlem parametreleri tayin edilmiştir. Yazılım olarak Matlab/Genetik Algoritma ile optimum sonuçlar elde edilmiştir. Mevcut üretim prosesleri ile optimize edilen yeni üretim proseslerinin karşılaştırması yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, A new process planning methodology for turning parts was implemented forged steel piston. Steel piston manufacture processes are treated one by one and each process is improved and optimized. In this aim, it was performed experimental study to find relationship with between cutting parameters and tool-life for C4140 material that pistons are made from. As a result of experimental study, second-degree equation for the lifetime of tool-life has been obtained and then process parameters have been optimized considering minimization of process time. In this study the process parameters have been determined by using genetic algorithm as optimization technique. In the study, the optimization has been implemented by Genetic Algorithm. The optimum process parameter levels have been obtained by using Matlab/Genetic Algorithm. Comparisons between the present manufacture processes and the new optimized processes have been made and the results have been evaluated.