Morfolin ve amino grubu taşıyan p-ter-bütilkaliks[4]arene bileşiklerinin nanofiberlerinin MCF-7 meme kanseri hücre uygulamaları
Use of synthesis nanofibers of morpholine and amino groups carrying p-tert-butylcalix [4] arene compounds in MCF-7 breast cancer cell applications
  1. Tez No: 467402
  2. Yazar: SEDA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ERTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez araştırmasının amacı Kaliks[4]aren diester bileşiklerini amino grupları ile fonksiyonlandırarak sentezlenen kaliks[4]aren diamin bileşiklerinin, katkısız olarak elektrospin yöntemi ile nanofiberlerinin çekilmesi ve bu nanofiberlerin MCF-7 meme kanseri hücre hattında uygulamalarının yapılmasıdır. Bu hücre uygulamalarında nanofiberlerin biyouyumluluk analizleri yapılmış, biyouyumlu olduğu anlaşılan nanofiberlere meme kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan, bir kemoterapi ilacı olan Paklitaksel yüklenmiştir. İlaç yüklenmiş nanofiberlerin üzerine kuyucuk başına 100.000 MCF-7 hücresi sayılarak ekim yapılmış ve 72 saat sonra XTT analizi yapılarak ELISA'da sonuçlar okutulmuştur. XTT sonuçları hesaplandığında 5,11,17,23-Tetra-ter-bütil-25,27-bis(etilenamin) amid-26,28 dihidroksi-kaliks[4]aren (Bileşik 1) bileşiğinin IC 50 değeri 251 µM olarak hesaplanmıştır. Biyouyumlu olmayan nanofiber ise 5,11,17,23-Tetra-ter-bütil-25,27-bis(3-morfolinopropil)amid-26,28 dihidroksi-kaliks[4]aren (Bileşik 2) MCF-7 hücresine gösterdiği sitotoksik etkiden dolayı grubumuz tarafından devam edecek çalışmalarda doğrudan kemoterapik ajan olarak MCF-7 hücresine uygulanacaktır. Bileşik 1 ile literatüre bir ilaç taşıyıcı sistem kazandırılırken, Bileşik 2 ile gelecek çalışmaların yolu açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, diester compounds of Calix[4]arene, synthesized by functionalizing Calix [4] arene with amino groups diamine compounds, production of nanofibers by electrospin method without addition and these nanofibers are used in MCF-7 breast cancer cell line applications. In these cell applications was performed biocompatibility analysis of nanofibers. The biocompatible nanofibers have been loaded with the paclitaxel, a chemotherapy drug commonly used in breast cancer treatment. On drug loaded nanofibers was added by counting 100,000 MCF-7 cells/well and after 72 hours XTT analysis was performed and the results were read in ELISA. When the XTT results were calculated, the IC 50 value of the compound 5,11,17,23-Tetra-tert-butyl-25,27-bis (ethylenamine) amide-26,28 dihydroxy-calix [4] arene (Compound 1) was calculated to be 251 μM. Non-biocompatible nanofiber 5,11,17,23-Tetra-tert-butyl-25,27-bis (3-morpholinopropyl) amide-26,28 dihydroxy-calix[4]arene (Compound 2) will be applied directly to the MCF-7 cell as a chemotherapeutic agent in studies conducted by our group due to its cytotoxic effect on MCF-7 cells. With the compound 1, the literature has been given a drug delivery system, while the way of working with Compound 2 has been opened.