Dianthus calocephalus'un enzim inhibisyon özellikleri üzerine çalışma
A study on enzyme inhibition properties of Dianthus calocephalus
  1. Tez No: 467408
  2. Yazar: HAMİYET ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. APDURAHMAN AKTÜMSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dianthus cinsi Türkiye'de 67 tür tarafından temsil edilmektedir. Dianthus türleri gastrointestinal bozukluk, yara ve öksürük tedavisinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu çalışmada D. calocephalus'un ekstraksiyon verimi, fitokimyasal profili ve enzim inhibitör aktivitesi üzerine üç farklı çözücü (etil asetat, metanol ve su) ve metodun (maserasyon, sokslet ve ultrasonikasyon) etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Özütlerin inhibitör aktiviteleri kolinesteraz (AChE ve BChE), α-amilaz, α-glukozidaz ve tirozinaza karşı test edildi. En yüksek özüt verimi sokslet ekstraksiyon metodundan elde edildi. Bütün ekstraksiyon metodlarında, metanol özütü en yüksek toplam fenolik ve flavonoid içeriğe sahiptir. Su özütü en düşük AChE inhibitör aktivitesi gösterdi. Sonuçlar etil asetat özütünün yüksek tirozinaz ve α-amilaz aktivite sergilediğini göstermiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, D. calocephalus kozmetik ve farmasötik endüstrilerde doğal kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Dianthus genus is represented by 67 species in Turkey. Dianthus species are widely used for treating gastro-intestinal disorder, wound, and cough. This work aimed to evaluated the effects of three various solvents (ethyl acetate, methanol, and water) and three different extraction methods (maceration, soxhlet, and ultrasonication-assisted) on extraction yield, phytochemical profile and enzyme inhibitory activity of Dianthus calocephalus. The inhibitory activities of extracts were tested against cholinesterase's (AChE and BChE), α-amylase, α-glucosidase and tyrosinase. The highest extract yields were obtained from soxhlet extraction method. In all extraction methods, methanol extract had the highest total phenolic and flavonoid content. The water extract demonstrated the lowest AChE inhibitory activity. The results showed that ethyl acetate extract exhibited the higher tyrosinase and α-amylase inhibitory activity. According to our results, D. calocephalus can be used as natural source in cosmetic and pharmaceutical industries.