Gemilerde yangın ihbar sistemlerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 46743
  2. Yazar: EROL TEMİZKANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKET BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
BÖLÜM V ÖZET 5.1. TÜRKÇE ÖZET 1.GİRİŞ Dünyada sanayiinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak, gemilerde kendi bünyesinden ve yük çeşitlenmesinden doğan yangın ve infilak kaynakları çoğalmıştır. Yine gelişen teknolojiden faydalanılarak yangın güvenliğinin sağlanması için yeni çözümler üretilmiştir. Bunlardan biride yangın ihbar sistemleridir. Bu sistemin tanıtılması ve optimize edilmesine çalışılmıştır. Arattırmanın ortaya konabilmesi için, yangının, söndürücülerin, yangına karşı alınabilecek önlemlerin, yangınla ilgili kuruluş ve standartların, gemi yangınlarının sebeplerinin, yangınla savaşın, bunlara bağlı olarak yangın ihbar sistemleri ve onun optimizasyonunun açıklanması gerekmektedir. 2.YANMA VE YANGIN Yanma; yanabilen maddelerin, ısı yardımıyla havadaki oksijen ile birleşmesi suretiyle oluşur. Uygun şartlarda alevli yanma başlar. Yanma sırasında ısı açığa çıkar. Bu da eğer mevcutsa, daha çok maddeyi tutuşma sıcaklığına çıkartır. Yanma genişler. Yanma ortamdaki yanıcı madde veya oksijen tükeninceye, ya da sıcaklık tutuşma sıcaklığının altına düşünceye kadar devam eder. Yangın; kontrolden çıkmış, arzu edilmeyen yanma olayıdır. Yangın başladıktan sonra genellikle ürettiği ısı ile kendini besler. Başlangıçta ihbar sistemleri bulunmaz veya iyi çalışmazsa, genellikle ortaya çıkan ısı ile orantılı olarak zincirleme büyür. Yangınlar sınıflandırılarak incelenirler. Yama katı madde yangınlarına“A”türü, yama sıvı madde yangınlarına“B”cinsi, yama gaz madde yangınlarına“C”türü magnezyum gibi yanabilen hafif metal yangınlarına“D”türü yangınlar adı verilir. Yanma olayında açığa; ısı, ışınım, su buharıkarbondioksit, duman ve zehirli gazlar çıkar. Yangın ihbar sistemleri, bu yangın ürünlerini algılayacak şekilde tesis edilir. 3.SÖNDÜRME VE SÖNDÜRÜCÜLER Yangınlarda ateşin söndürülmesi için, yama maddenin biterek kendiliğinden sönme haricinde, dört imkan mevcuttur. Yama maddenin sıcaklığının, tutuşma sıcaklığı altına indirihnesi veya oksijenin yangına ulaşmasının engellenmesi veya yanmamış yama maddeyi yangın yerinden uzaklaştırmak veya yanma zincirleme reaksiyonunu oksijenden daha aktif maddelerle kırmak. Böylece yangın sırasıyla; soğutularak, boğarak, dağıtılarak, zincir reaksiyonunu kırarak engellenebilir. Yangın söndürmede soğutucu özelliği dolayısıyla su, yangını oksijensiz bırakarak boğması dolayısıyla karbondioksit, yanan sıvı maddelerin üzerini kaplayan özel köpükler, yangına püskürtüldüğünde alevi boğan kuru kimyasal tozlar, yanma zincirini kıran halonlar, yangın yeri ve türüne göre kuşanılırlar. -64-
Özet (Çeviri)
5.2. SUMMARY IN ENGLISH OPTIMIZATION OF FIRE ALARM SYSTEMS ON BOARD OF VESSELS 1. INTRODUCTION Directly proportional to the development of the industry in the whole world, also the number and kind of sources and origins leading to fire and explosions on board of vessels has increased, which are to attribute to different kind of loads and shipments and to the developing features of the vessels. In order to provide a certain security against fire new solutions have been invented under usage of the new developing technology. One of these systems is the fire alarm system. It has been attempted to promote and optimize this new system. For the demonstration of the researches carried out, it is necessary to make the concerning explanations regarding the fire, fire-extinguishers, the measures which can be taken against fire, the corporations, entities, bodies, and standards concerning the fights against fire, the reasons of the fire on the board of vessels, the fight against fire, the fire alarm systemsconnected thereto and the optimization of this systems. 2. BURNING OR COMBUSTION AND FIRE Burning or combustion occurs through amalgamation of combustible and inflammable substances with the oxygen in the air under assistance of the heat. Under proper conditions the flaming combustion begins. During the combustion heat will be free. And that leads the substance to the deflagration heat. The combustion will be extended. The combustion process continues so long as the combustible substance or oxygen in the burning environment is wholly exhausted, or the heat of the environment is below the deflagration heat. But fire is an undesired combustion or burning or burning process which is not under the control of the people. After it has been broken out, the fire will be fed and supported by that heat which is produced by the fire itself. If, at the beginning of the fire, there are no fire alarm systems, generally the fire grows continuously as a chain reaction proportional to the heat having been free. The fires are analyzed under certain fire classifications. These classifications are as follows: In case of burning of combustible solid substances the fire is designated as“Class A”, in case of burning of combustible liquid substances the fire is designated as“Class B”, in case of burning of combustible gases the fire is designated as“Class C”, and in case of burning of combustible light metals like magnesium the fire designated as“Class D”During the burning and combustion process heat, irradiation, steam, carbon dioxide, smoke and toxic gases is being be free. The fire alarm systems are designed so that they can detect such combustion products. 3. EXTINGUISHING AND FIRE - EXTINGUISHERS The are four possible way and options to extinguish a fire, except it is extinguished automatically and spontaneously after the combustible substance is burn out and wholly exhausted. These options are namely: to reduce the heat of the combustible substance below the deflagration heat, or to prevent the oxygen to reach the fire, or to move the unburned combustible substance from the fire place, or to break the chain reaction of the fire by a substance that is more active than oxygen. Thus the fire can be inhibited by cooling, suffocating, disturbing, or breaking the chain reaction. For extinguishing the fire following substances will be used depending on the nature of fire and fire place: water due to its cooling feature, carbon dioxide due to its suffocating feature by preventing the oxygen to reach the fire, special foams covering the surface of the burning substances, dry chemical powders which suffocate the flames when they are scattered onto the fire, halones breaking the fire chain. -67