Oral ortamda oluşan biyofilm direncinin brokoli bitkisiyle önlenmesi
Prevention of biofilm resistance by broccoli plants in the oral environment
- Tez No: 467428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bitkilerin; biyolojik ve yan etkileri, kimyasal içerik ve özellikle oral ortamda biyofilm oluşumutam olarak bilinmeden tüketimi söz konusudur. Günümüzde sıklıkla tüketilen sebzelerden biri olan; Brokoli (Brassica oleracea Italica), turpgiller (Brassicaceae) familyasında bulunan, glukosinolatları, fenolleri, antioksidantları ve temel besin minerallerini de içeren oldukça zengin besin kaynağı olan bir sebzedir. Bu çalışmada; ağız sağlığında biyofilm oluşumunu engelleyebilecek; daha ucuz, kaliteli ve sağlıklı yaşamı sürdürülebilmeyi, ağız hastalıkların tedavisinde, belirtilerin azaltılmasında veya hastalıkların engellenmesinde brokoli ekstrelerinin kullanılabilirliğini araştırmayı hedeflemiştir. Bu amaçla; brokoli ekstrelerin, sentezlenen hidroksiapatit biyomateryali ile hazırlanan diskler üzerinde Staphylococcus aureus bakterisine karşı oral ortamda biyofilm oluşumundaki etkileşimi incelenecektir. Hidroksiapatit diskler üzerine Staphylococcus aureus suşları 4 hafta boyunca inkübe edilmiş ve biyofilmi üzerindeki antimikrobiyal etkinlikleri bakteri kültür yöntemiyle gözlemlenmiş ve disk yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The plants ofbiological and side effects, chemical content, and especially consumption of the biofilm formation in the oral environment is not fully known. Today, one of the most frequently consumed vegetables; Broccoli (Brassica oleracea Italica) is a very rich source of nutrients, including glucosinolates, phenols, antioxidants and basic food minerals found in the family radishes (Brassicaceae). In this study; Prevent biofilm formation in oral health; the aim of investigated the availability of broccoli extract in order to maintain cheaper, better quality and healthy life, to treat oral diseases, to reduce symptoms or to prevent diseases. For this purpose; The broccoli extract was examined for biofilm formation invitro against Staphylococcus aureus bacteria on discs prepared from the synthesized hydroxyapatite biomaterial. Staphylococcus aureus strains on hydroxyapatite disks were incubated for 4 weeks and antimicrobial activities on biofilm were observed by bacterial culture method and disk surfaces were evaluated by scanning electron microscopy (SEM).