Parçalı sürekli argümentli kısmi türevli denklemler
Partial differential equations with piecewise constant arguments
- Tez No: 467459
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEREKETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu tezin orjinal kısımları ikinci ve üçüncü bölümlerde yer almaktadır. İkinci bölümde parçalı sürekli gecikmeli argümentli ısı denkleminin çözümleri değişkenlere ayırma metodu kullanılarak elde edilmiştir ve bu çözümlerin asimptotik kararlılık, kararsızlık ve salınımlılık gibi asimptotik davranışları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde parçalı sürekli argümentli karışık tipten ısı denkleminin çözümleri aynı metod yardımıyla bulunmuştur ve bu çözümlerin davranışları incelenmiştir. Son bölümde ise önerilere ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. Original results are contained in the second and third chapters. In the second chapter, the solutions of heat equation with piecewise constant delayed argument are obtained by using the method separation of variables, and asymptotic behaviors of the solutions such as asymptotic stability, instability and oscillatory are studied. In the third chapter, the solutions of mixed typed heat equation with piecewise constant arguments are obtained with the same method, and the behaviors of solutions are investigated. In the final chapter, results and proposals are discussed.