Gerçek zamanlı konum belirleme uygulaması
Real-time geolocation tracking application
  1. Tez No: 467465
  2. Yazar: ERKAN MERAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GPS (Küresel Konum Belirleme Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla alıcı arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar. GPS uyduları devamlı olarak radyo sinyalleri yayarlar. GPS alıcıları da bu sinyalleri alırlar. Çalışma ile GPS alıcısı olarak kullanılacak elektronik bir devre ile GPS uydularından çekilecek verileri işleyen ve alıcının bulunduğu konumu gösteren bir sistem tasarlanacaktır. Ayrıca gerçek zamanlı konum izleme işlemleri sürekli olarak yapılabilecektir. Genel olarak konum bulma uygulamalarında GPS, GPRS ve GSM teknolojileri kullanılmaktadır. Bu çalışmada konum bulmada GPS teknolojisi kullanılırken, GPRS ve GSM teknolojileri sistem geliştirilirken yardımcı teknolojiler olarak kullanılmıştır. GPS uydularından konuma ilişkin veriler bir miktar hata ile alınmaktadır. Bu hata uyduların yaydıkları sinyallerin gürültülü oluşundan kaynaklanmaktadır. Çalışmada, bu hataların azaltılması için GPS alıcısından elde edilen veriler üzerinde Kalman filtresi ve Average filtresi uygulanmıştır. Çalışmada cihaz için bir geofencing alanı belirlenmiştir. Cihaz bu alandan çıkarıldığında cihaz üzerinden bir akıllı telefona SMS gönderilecektir.
Özet (Çeviri)
GPS (Global Positioning System) is a satellite network that transmits regularly encoded information and makes it possible to pinpoint the exact location on Earth by measuring the distance between satellites and the receiver. GPS satellites continually emit radio signals. GPS receivers also receive these signals. The study will design a system that displays the location of the receiver and the receiver that processes the data from the GPS satellites with an electronic circuit that will be used as a GPS receiver. In addition, real-time location tracking operations can be performed continuously. Generally, GPS, GPRS and GSM technologies are used in location finding applications. While GPS technology was used to find the position in this work, GPRS and GSM technologies were used as auxiliary technologies when developing the system. The positional data from GPS satellites is received with some error. This error stems from the noise of the signals the satellites have stored. In the study, Kalman filter and Average filter were applied on the data obtained from the GPS receiver to reduce these faults. A geofencing area for the device was specified in the study. When the device is removed from this area, an SMS will be sent to a smartphone via the device.