Biyometrik sistemlerin bilgi güvenliği
Information security of biometric systems
  1. Tez No: 467466
  2. Yazar: ABUBAKR RAKHIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA GÜNDÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde teknoloji dünyasında Bilgi Güvenliği en önemli problemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Biyometrik Tanıma Sistemleri bu alanda yeni bir endüstrinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu teknolojilerin geleneksel yaklaşımlara göre çok güvenli oldukları kabul edilmiştir. Bireysel ve kurumsal bilgileri güvenli bir ortamda tutabilmek ve korumak için büyük çaba harcanmaktadır. Biyometrik Sistemleri bazı matematiksel algoritmalardan geçirilmesi ile kişilerin kendine has kimlik doğrulaması sağlanabilir. Bu çalışmada kamu kurumlarında bir başkasının yerine binaya giriş ve çıkışların önlenmesi amacıyla Yüz kimlik tespiti yapan BİPEKS (Biyometrik Personel Kontrol Sistemi) adlı bir uygulama geliştirilmiştir. Öncelikle kişisel bilgileri, Ad, Soyad, Doğum Tarihi, Cinsiyet, Kimlik No gibi verilerden oluşan kullanıcı bilgileri veri tabanına kayıt edilmektedir. Kişisel veriler kayıt edildikten sonra kişiyi seçip ona ait biyometrik bilgileri veri tabanına eklemektedir. Giriş ve Çıkış zamanında kullanıcıdan biyometrik sensör veya kamera yoluyla alınan biyometrik veriye veya yüz görüntüsünü veri tabanına daha önceden kaydedilen veriler ile karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma sonucuna göre kişi Giris-Çıkış yapabilecek ya da yapamayacak. Bu çalışmada, insan yüzünün otomatik ve gerçek zamanlı tanınması için Haar Cascade metodu kullanılmış ve oldukça yüksek başarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world of technology, Information Security is considered as one of the most important problems. Biometric Recognition Systems have led to the emergence of a new industry in this area. It is recognized that these technologies are very secure compared to traditional approaches. Great efforts are being made to keep and protect individual and corporate information in a safe environment. Biometric systems can be authenticated by passing them through some mathematical algorithms. In this study, a application called“BĠPEKS (Biometric Personnel Control System)”which detects facial identities has been developed in public institutions in order to prevent entrance and exit to the building instead of someone else. Firstly, user information consisting of personal information, name, surname, date of birth, gender, identity number is recorded in the database. After the personal data has been recorded, the person is selected and added to the database of his / her biometric data. The biometric data or facial image taken by the user through the biometric sensor or camera at the Input and Output time is compared with the data previously stored in the database. According to the comparison result, the person will be able to enter or exit. In this study, Haar Cascade method have been used to recognize the automatic real-time human face and achieved quite high success.