Baz istasyonu ölçümlerinin gerçek zamanlı ve konum tabanlı olarak kaydedilmesine yönelik bir arayüz geliştirilmesi
Developing an interface for registration of real-time and location-based surveys of base station
- Tez No: 502536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hücresel sistemlerle sunulan teknoloji çeşitliliğine bağlı olarak kullanıcı sayısının her geçen gün artması, sunulan hizmetlerin gerekli ve yeterli kalitede olabilmesi için baz istasyonu sayısının artmasını kaçınılmaz yapmaktadır. Bu artışın neticesinde, gerekli kapsamanın sağlanabilmesi için baz istasyonları çatı, bina yüzeyi, teras, aydınlatma direği vb. yaşam alanlarına yakın yerlere kurulmaktadır. Her bir baz istasyonu aynı zamanda bir elektromanyetik (EM) alan kaynağıdır. EM alanlarla ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından sınır değerleri belirlenmiştir. EM alan seviyelerinin sınır değerlere uygunluğu Türkiye'de ve dünyada ilgili kuruluşlar tarafından ölçümler yapılarak denetlenmektedir. Türkiye'de EM alan ölçüm işlemleri resmi olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve BTK tarafından yetkilendirilen Ölçüm Yetki Belgeli Kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Resmi ölçüm ve kontroller haricinde belirli bir bölgede EM alan seviyelerinin haritalandığı akademik çalışmalar da mevcuttur. Hem yasal hem de akademik çalışmalarda amaç EM alan yoğunluk seviyesinin ölçülmesi, limit değerlere uygunluğunun belirlenmesidir. Bu ölçümlerin belirlenen standartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Örneğin her bir ölçümün 6 dakika yapılması bir standarttır. Yapılan denetim ölçümlerinde ve EM alan kirlilik haritası çalışmalarında, genellikle ölçüm cihazına ek olarak harici bir konum belirleme cihazı (GPS) kullanılmakta, ölçüm verileri, ölçüm zamanı ve konum verileri manuel olarak kaydedilerek birleştirilmektedir. Dolayısıyla ölçüm yapılan konum verisi ile ölçüm değerinin aynı anda elde edilebilmesi bu amaçlarla yapılan ölçüm işlemlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu çalışma ile EM alan ölçüm ve denetimlerinin ulusal ve uluslararası mevzuata uygun şekilde gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir. EM alan kirlilik haritaları ile ilgili yapılacak çalışmalarda gerekli olan konum-zaman ve ölçüm verileri tek bir arayüz ile elde edilmiş ve kaydedilmiştir. Geliştirilen Android uygulaması ile gerçek zamanlı-konum tabanlı ölçüm işlemi gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on the variety of technologies offered with cellular systems, the number of users increases day by day, and the number of base stations is inevitably increased to be able to provide the required services. Because of this increase, base stations can be install places close to our living areas such as on the top of the roofs, building surface and terrace. Each base station is also an electromagnetic (EM) field source. Limit values have been determined by national and international organizations related to EM fields. The compliance of the EM field levels with the limit values is audited by measurements made by relevant organizations in Turkey and in the world. Measurement procedures for EM in Turkey are officially carried out by Information and Communication Technologies Authority (ICTA) and Certified Measurement Organizations authorized by ICTA. In addition to formal measurements and controls, there are also academic studies where EM field levels are mapped in an area. In both legal and academic studies, the aim is to measure the intensity level of the EM field, to determine compliance with the limit values, and to perform these measurements in accordance with the specified standards. For example, each measurement takes 6 minutes is a standard. In addition to the measuring device, an external positioning device (GPS) is used in measurements made for audit and EM field level mapping purposes, and the measurement data, measurement time and position data are obtained and recorded manually. Thus, obtaining the measurement data and the position data at the same time will provide great convenience on the measurement jobs which is done for this purpose. With this study, it has been shown that the EM field measurement and control can be carried out in compliance with national and international regulations. The position, time and the measurement data required for EM field pollution map studies are obtained and recorded using a single interface. Real time-position based measurement is performed with the developed Android application.