Steganografi ile bilgi güvenliği
Information security by steganography
- Tez No: 467467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA GÜNDÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çağımızda internet kullanımın yaygınlaşmasıyla artmakta olan veri alışverişi ve paylaşımlarını çeşitli yöntemleriyle daha güvenilir hale getirilmeye çalışılmaktadır. İnsanlar ve kurumlar arası bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla steganografi hakkında çok sayıda literatür bulunmaktadır. Bu çalışmada bu literatürleri derleyerek günlük bilgi güvenliği için Metin, Görüntü ve Ses steganografi yöntemleri incelenecek ve resim dosyası içerisine resim, düz metin saklamak için bir yazılım geliştirilmiştir. Haberleşme güvenliğinin sağlamasının yanında bilgi güvenliğinin de sağlanması için AES şifreleme seçenekleri geliştirilen yazılım içerisinde sunulmuştur. Geliştiren yazılımda bir anahtar yardımıyla, belirlenen JPEG ve BMP dosyaları içerisine LSB modifikasyonu yöntemiyle rastgele saklama gerçekleştirmektedir. Bu tez çalışmasında geliştirilen yazılım ile hem iletişim hem de veri gizliliği sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this age of widely increased usage of Internet, data exchange and sharing have been challenged by different methods to bring it into more reliable form. Many literatures about steganography, which are for the purpose of ensuring the information security between individuals and institutions, can be found. In this study, by compiling those literatures, Text, Image and Audio steganography methods will be examined and a software have been developed to store stego image and flat Text into cover image for daily information security. In order to provide communication safety beside information security, different options of encryption as AES have been presented in the developed software. In the developed software, random storage performs with LSB modification method inside JPEG and BMP files which are stated with the aid of a key. With the software developed in this thesis study, both communication and data security are achieved.