Kriptografik tabanlı çoklu biyometrik sistemlerde katmanlı kimlik doğrulama yaklaşımı
A layered identity verification approach in cryptography-based multi-biometric systems
  1. Tez No: 1019237
  2. Yazar: AYHAN ÖZREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde biyometrik kullanıcı kimlik doğrulaması, bilgi sistemlerini ve ağları yetkisiz erişime karşı korumada kritik bir rol oynamaktadır. Geleneksel kimlik doğrulama yöntemleri (parolalar, PIN kodları vb.), siber saldırılara karşı giderek daha savunmasız hale geldiğinden, biyometrik sistemler daha güvenilir bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, çoklu biyometrik sistemlerde seviyeli doğrulama yaklaşımı ele alınarak güvenliğin artırılması hedeflenmektedir. Önerilen sistemde, farklı biyometrik veriler (retina, parmak izi, ses vb.) kullanılarak aşamalı bir doğrulama mekanizması oluşturulacaktır. Her biyometrik veri, farklı hash algoritmalarıyla (örneğin SHA-256, bcrypt, PBKDF2) şifrelenerek, veritabanında ayrı ayrı saklanacaktır. Ayrıca, çalışmada kullanılan kriptografik algoritmaların performansları karşılaştırılacak ve doğrulama sürecine etkileri analiz edilecektir. Entegrasyonu sağlanan seviyeli doğrulama yöntemi sayesinde, biyometrik sistemlerin saldırılara karşı dayanıklılığı artırılacak ve güvenlik açıkları en aza indirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, biometric user authentication plays a critical role in protecting information systems and networks against unauthorized access. As traditional authentication methods (passwords, PIN codes, etc.) are becoming increasingly vulnerable to cyber attacks, biometric systems are emerging as a more reliable alternative. In this study, we aim to increase the security of multiple biometric systems by considering a leveled authentication approach. In the proposed system, different biometric data (retina, fingerprint, voice, etc.) will be used to create a progressive verification mechanism. Each biometric data will be encrypted with different hashing algorithms (e.g. SHA-256, bcrypt, PBKDF2) and stored separately in the database. Furthermore, the performance of the cryptographic algorithms used in the study will be compared and their impact on the verification process will be analyzed. Thanks to the integrated level verification method, the resilience of biometric systems against attacks will be increased and security vulnerabilities will be minimized.