Rüzgâr santrallerinden maksimum güç üretmek için yeni bir kontrol yaklaşımı
A new control approach to produce maximum power from wind power plant
- Tez No: 467469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KOŞALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Rüzgâr enerjisi günümüzde en sık kullanılan enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Bu nedenle rüzgâr santrallerinden maksimum güç elde etmek önemli bir konudur. Bu çalışmada, rüzgâr santrallerinden maksimum güç elde etmek için yeni bir kontrol yaklaşımı incelenmiş ve Bulanık tabanlı MPPT algoritması geliştirilmiştir. Bu öneri doğrultusunda, simülasyon sonuçları elde edilmiştir. Geliştirilen uygulama MATLAB/Simulink kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada değişik rüzgâr hızları uygulanmıştır. Uygulamada rüzgâr hızının 12 m/s'de %90 olması hedeflenmiştir. Uygulama sonucunda çıkış işareti yeterince hızlı ve az salınımlı olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind energy is among the most frequently used energy sources today. For this reason, obtaining maximum power from the wind power plants is an important issue. In this study, a new control approach is investigated to obtain maximum power from wind power plants and a fuzzy based MPPT algorithm is developed. In accordance with this recommendation, simulation results are obtained. The developed application was made using MATLAB / Simulink. The application has been implemented at different wind speeds. In practice, it was targeted that the wind speed would be 90% at 12 m / s. As a result of the application, the output signal was obtained sufficiently fast and with little oscillation.