Ni-(Mn, Cu)-İn heusler alaşımlarının yapısal, manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, magnetic and magnetocaloric properties of Ni-(Mn-Cu)-In heusler alloys
  1. Tez No: 467470
  2. Yazar: SENEM SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YALÇIN ELERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, manyetik ve yapısal faz geçişi gösteren Ni-Mn-In Heusler alaşımlarına Mn atomu yerine farklı oranlarda yapılan Cu elementi katkılanması ile yapısal ve manyetik faz geçişi sıcaklıkları birbirine yakınlaştırılmaya çalışılarak, dev manyetokalorik etkinin gözlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Ni43Mn46-xCuxIn11 (x=0.9, 1.3, 2.3) alaşımları Mn elementi yerine katkılanan farklı Cu oranlarında hazırlanarak yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri incelenmiştir. Hacimsel alaşımlar, alaşımı oluşturan saf elementlerin Argon atmosferi altında ve su soğutmalı bakır pota içerisinde ark eritme fırını kullanılarak elde edilmiştir. Hazırlanan alaşımlara ısıl işlem uygulanmıştır. Üretilen alaşımların kompozisyon analizi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımlı X-ışını Spektrometresi (EDX) ile analiz edilmiştir. Alaşımların kristal yapılarını tespit etmek için oda sıcaklığında X-ışını toz kırınım deneyleri Mo Kα hedefli Rigaku Dmax 2200 X-ışını toz kırınım metresi kullanılarak yapılmıştır. Manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin analizi Titreşimli Örnek Manyetometresi (VSM) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, our aim is became closer the structural and magnetic phase transition temperatures and observed giant magnetocaloric effect with partial substitution different ratio Cu by Mn on Ni-Mn-In Heusler alloys which is shown structural and magnetic phase transition. For his purpose Ni43Mn46-xCuxIn11 (x= 0.9, 1.3, 2.3) alloys prepared with different Cu ratios and structural, magnetic and magnetocaloric properties has been investigated. Bulk samples are produced by arc melting on the water-cooled Cu crucible under Argon atmosphere from pure elements to the prepared samples. Heat treatment was applied to the prepared samples. The composition analysis of the produced alloys were analyzed Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDX) unit. Crystal structure of the alloys identified by powder X-ray diffraction experiments at room temperature were performed with Mo Kα targeted in Rigaku Dmax 2200 X-ray powder diffractometer (XRD). Magnetic and magnetocaloric properties analysis were made by using Vibrating Sample Magnetometer (VSM).