Ni-(Mn,X)-In (X: Al, Cu, Si) Heusler alaşımlarının külçe örneklerinin, nano yapılı şerit ve nanoparçacıklarının yapısal, manyetik ve manyetokalorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, magnetic and magnetocaloric properties of bulk and their nanostructured Ni-(Mn,X)-In (X: Al, Cu, Si) ribbons and nanoparticles
  1. Tez No: 488451
  2. Yazar: MELİKE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, külçe, şerit ve nanoparçacık olarak incelenen Ni-(Mn,X)-In (X: Al, Cu, Si) Heusler alaşımlarının yapısal ve manyetik özellikleri ile birlikte manyetik soğutma özellikleri incelenmiştir. Külçe alaşımlar ark fırını yardımı ile şerit alaşımlar eriyik eğirme sistemi ile nanoparçacıklar ise mekanik öğütme sistemi ile elde edilmiştir. Şerit alaşımlara uygulanan ısıl işlemlerin ardından uygulanan farklı soğutma prosedürlerinin yapısal ve manyetik özellikleri fark edilir ölçüde değiştirdiği gözlenmiştir. Şerit ve nanoparçacık alaşımlarının oda sıcaklığında hem kübik hem de tetragonal fazda kristallendiği bulunmuştur. Manyetik ve yapısal özellikleri fiziksel özellikler ölçüm sistemi (PPMS) ve titreşimli örnek manyetometresi (VSM) ile yapılan alaşımların, yapısal faz dönüşümü sıcaklıklarının Mn yerine katkılanan elemente, soğutma işlemi prosedürüne ve öğütme süresine bağlılıkları incelenmiştir. Mn yerine katkılanan manyetik olmayan elementlerin manyetik soğutma özelliklerini ne şekilde değiştirdiği karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, structural, magnetic and magnetic properties of Ni-(Mn,X) -In (X: Al, Cu, Si) Heusler alloys studied as ingots, melt-spun ribbons and nanoparticles were investigated. The ingot alloys were obtained with the help of the arc furnace, the ribbon alloys were acquired melt spinning system and the nanoparticles were obtained by mechanical alloying system. It has been observed that applying different cooling procedures after the heat treatments to the ribbon alloys change both the structural and magnetic properties. The ribbon and nanoparticles were found to crystallize both cubic and tetragonal phase at room temperature. Magnetic and structural properties of the alloys investigated by physical properties measurement system (PPMS) and vibrating sample magnetometer (VSM). It is found that, phase transformation temperatures changes by substitution of Mn by different non-magnetic elements, cooling process and duration of grinding. It is presented comparatively how the non-magnetic elements doped instead of Mn change the magnetic cooling properties.