Tek, iki ve çok çekirdekli koordinasyon bileşiklerinin direkt inlet ekipmanlı kütle spektrometresinde elektron iyonlaştırma yöntemi kullanılarak incelenmesi
The investigation of mono, di and polynuclear coordination compounds by mass spectrometers with equipped direct inlet using electron impact ionization
  1. Tez No: 467492
  2. Yazar: EMİNE KÜBRA İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ABDÜLKADİR AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez çalışmasında ONNO, ON, ONO, OO, NNN tipinde yedi tane farklı Schiff bazı sentezlenmiştir. Sentezlenen Schiff bazlarından ONNO tipinde olanlar indirgenerek iki adet indirgenmiş Schiff bazı elde edilmiştir. Schiff bazları ligand olarak kullanılarak tek çekirdekli Ni(II) ve Cu(II) koordinasyon bileşikleri sentezlenmiştir. Elde edilen tek çekirdekli komplekslerin çeşitli metal tuzlarıyla tepkimesi ile iki ve üç çekirdekli koordinasyon bileşikleri hazırlanmıştır. Ayrıca ONNO tipindeki Schiff bazlarının indirgenmiş formları da metal tuzlarıyla tepkimeye sokularak iki ve üç çekirdekli koordinasyon bileşikleri sentezlenmiştir. Schiff bazlarının ve koordinasyon bileşiklerinin yapıları FTIR ile karakterize edilmiştir. Gaz Kromatografi/Kütle Spektrometresinde Direkt Inlet (DI) numune giriş sistemi kullanılarak sentezlenen Schiff bazlarının ve tek, iki ve çok çekirdekli metal komplekslerinin EI kütle spektrumları kaydedilmiştir. Kütle spektrumları 30, 50, 70, 90, 110 eV iyonlaştırma potansiyeli uygulanarak kaydedilmiştir. Her bir iyonlaştırma potansiyelinde MS'in kalibrasyonu için PFTBA ile tuning alınmıştır. Schiff bazlarının ve metal komplekslerinin parçalanma fragmentleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seven different Schiff bases of ONNO, ON, ONO, OO, NNN types were synthesized. From the synthesized Schiff bases, those of the ONNO type were reduced to obtain two reduced Schiff bases. Mononuclear Ni(II) and Cu(II) coordination compounds were synthesized using Schiff bases as ligands. Di- and tri-nuclear coordination compounds were prepared by reacting the obtained mononuclear complexes with various metal salts. In addition, the reduced forms of Schiff bases of the ONNO type were also reacted with metal salts to synthesize di- and tri-nuclear coordination compounds. Structures of Schiff bases and coordination compounds are characterized by FTIR. EI mass spectra of Schiff bases and mono-, di- and tri-nuclear metal complexes synthesized using Direct Inlet (DI) sample entry system were recorded in Gas Chromatography/Mass Spectrometer. Mass spectra were recorded by applying ionization potentials of 30, 50, 70, 90, 110 eV. Tuning was performed with PFTBA for the calibration of MS at each ionization potential. Fragmentation of Schiff bases and metal complexes have been investigated.