Kombinatoryal tasarımlar ve kesirli tekrarlama kodları
Combinatorial designs and fractional repetition codes
- Tez No: 467494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Bu tezde, dağıtılmış depolama sistemleri için paketler arasında kodlama yapmayan ve tam (tablo tabanlı) onarım işlemi sunan tekrarlama kodları ele alınmıştır. Bu kodlar, sistemdeki bir depolama düğümünde veri kaybı yaşanması halinde, erişim sağlanan diğer düğümlerden sadece gerekli paketleri indirerek erişim sağlanamayan verinin yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır. İncelenen sistem mimarisinin dış kısmı bir maksimum uzaklıkla ayrılabilen (MDS) kod ve bu kodu takip eden bir iç kesirli tekrarlama (FR) kodundan oluşmaktadır. Tezdeki çalışmalarda, kesirli tekrarlama kodlarının kombinatoryal tasarımlar ile olan ilişkileri ortaya konularak incelenmiştir. Kesirli tekrarlama kodlarının, projektif düzlemler, Steiner sistemleri ve çözülebilir kombinatoryal tasarımlarından yararlanılarak elde edilen örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In this thesis, we consider the design of regenerating codes for distributed storage systems with an exact (table-based) repair process that is also uncoded. These codes designed to regenerate a failed node by simply downloading specified packets from the surviving nodes. The system design of our regenerating codes consist of an outer maximum distance separable (MDS) code followed by an inner fractional repetition (FR) code. Fractional repetition codes, specify the placement of symbols on storage nodes. In our work, we examine FR codes, by establishing their connection with combinatorial designs. We present constructions of FR codes based on projective planes, Steiner systems and resolvable combinatorial designs. We also examined the system properties of our constructions.