Kombinatoryal tasarımlar
Combinatorial designs
- Tez No: 268859
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kombinatoryal tasarımlar, sonlu bir kümenin, alt kümelerinin koleksiyonları belirli saptanmış özellikleri sağladığında bu koleksiyonların oluşturduğu yapıların çalışılmasıdır. t- tasarımları kombinatoryal tasarımlar sınıfına girer ve tasarım teorisinin en önemli yapılarındandır. Bu tasarımlar istatistiksel deneylerde yapı maliyetlerini indirgemede önemlidir. Dengeli tamamlanmamış blok (BIB) tasarımlarıt-tasarımlarının özel bir halidir.BIB tasarımları 2-tasarımları olarak tanımlanmaktadır. Blok tasarımının kullanılması planlanan çalışmalarda, her blokta tüm işlemleri kullanmayı imkansız kılan fiziksel kısıtlar olabilir. Bundan dolayı genellikle fiziksel ve endüstriyel deneylerle tamamlanmamış blok tasarımları ilişkilendirilir. Tamamlanmamış blok tasarımı kullanıldığında, bu tasarımlar ideal olarak dengeli olmalıdır. Dengeli tamamlanmamış blok tasarımları, kodlama teorisinde, şifrelemede, grup testlerinde, turnuva çizelgelerinde, örneklem çalışmalarında, biyoloji ve gıda endüstrisinde, duyusal analizlerde, rastgele yanıt prosedüründe ve ekonomi ve pazarlama araştırmalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study of Combinatorial designs is the study of the structure of collection of subsets of a finite set when these collections of subsets satisfy certain prescribed properties. t-designs, which are the most important structures of the design theory, are classified in to the combinatorial designs. These designs play a vital role in reducing the structural expenses of the statistical experiments. Balanced incomplete block designs (BIBD) are the special part of t-designs. BIB designs are defined as 2-designs. In block designs there will be usually be physical constraints that will make it impossible to use all of the treatments in each block. We usually associate physical and industrial experiments with the use of incomplete block designs. When incomplete block designs are used, they should ideally be balanced. BIB designs are useful in many areas, such as coding theory, cryptography , biology , food industries, group testing, sensory data analysis , sampling surveys, economy and marketing studies, randomized response procedure studies and tournament scheduling.