Tarla tesisi için demet pozisyon mobitörü tasarımı ve kontrol elektroniği sistemi
Design and control electronics systems of the beam position monitor for tarla facility
  1. Tez No: 472644
  2. Yazar: AYHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN KASAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, tüm hızlandırıcı temelli ışınım kaynakları için en önemli demet teşhis elemanlarından biri olan, BPM (Demet Pozisyon Monitörleri) ve BPM elektroniği üzerine çalışmalar yürütüldü. Geliştirilen BPM ve ölçüm elektroniği; Kalkınma Bakanlığı Desteği ile Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü'nde kurulan ve Ankara Üniversitesi Koordinatörlüğünde yürütülen TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory in Ankara) projesinde kullanılacaktır. BPM'ler demet hattı içerisinde hareket eden parçacık demetlerinin pozisyonunu bulmak için kullanılan yüksek hassasiyetli demet hattı elemanlarındandır. Bu çalışmada öncelikle TARLA elektron demetinin demet hattı içerisindeki kesin yerinin belirlenmesi için BPM'lere ait geometrik özellikler üzerinde çalışmalar yürütüldü. Bunun için TARLA tesisinde bulunan buton tipi BPM'ler kullanıldı. BPM elektroniği için öncelikle benzetim çalışmaları yürütüldü ve ilk örnek elektronik sistem TARLA tesisinde üretildi. Tesis için tüm demet hattı boyunca yaklaşık 35-40 adet kullanılması planlanan bu sistem için yüksek çözünürlüklü ölçümler alınması ve maliyetin düşürülmesine yönelik çalışılmalar yapıldı. Bu kapsamda dünyada benzer tesislerde kullanılan sistemler incelendi ve TARLA tesisi için en uygun olanlar referans olarak alındı. Çalışmalar kapsamında ORCAD/PsPice, MATLAB, C#, VIVADO gibi benzetim ve yazılımların yanı sıra ZYNQ-7000 serisi FPGA, Redpitaya isimli ARM tabanlı bir gömülü sistem ve FMC 144 serisi kartlar kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies are done on development of BPM (Beam position monitor) and BPM electronics where they are amongst one of the most important diagnostics systems for all kind of accelerator based light sources. This BPM and readout electronics are to be used for TARLA which is under construction at Ankara University Gölbaşı Campus by the support of Ministry of Development and being coordinated by Ankara University. BPMs are high-precision beamline components to find out the position of particle beams travelling along the beamline. In order to obtain exact position of the electron beam in TARLA beamline, geometrical properties of BPMs were considered, and hence, button type BPMs were used for TARLA. Simulation studies for BPM electronics were initially carried out and the prototype electronics system was fabricated in TARLA facility. High-resolution measurements and cost effective optimizations were performed for 35-40 BPMs of entire TARLA beamline. In this respect, systems of similar world-class facilities were investigated and the best options were taken as reference for the TARLA facility. In addition to simulation codes such as ORCAD/PsPice, MATLAB, C#, VIVADO; ZYNQ-7000 series FPGA, ARM-based embedded system Redpitaya and FMC 144 series cards were used as well.