Makro ve mikro atmalı elektron demetleri için demet pozisyon algılayıcıları tasarımı
Design of beam position monitors for macro and micro pulsed electron beams
  1. Tez No: 488450
  2. Yazar: MÜGE TURAL GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi kapsamında Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsünde kurulumu sürmekte olan Elektron Hızlandırıcısı ve Işınım Tesisi TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory in Ankara) süperiletken elektron hızlandırıcısına dayalı serbest elektron lazeri ve frenleme (Bremsstrahlung) ışınımı tesisi olarak planlanmıştır. Bu çalışmada ilk olarak TARLA tesisi elektron demetinin pozisyonunu, akımını, yükünü, demet profilini ölçmek için gerekli olan buton ve şerit tipi Demet Pozisyon Monitörlerinin (BPM) tasarımı yapılmıştır. Tasarım ve simülasyon sonuçlarına göre tesis için belirlenen button tipi BPM' in yerli olanaklar kullanılarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimi yapılan BPM' in testleri TARLA' da geliştirilen test düzeneğinde yapılmıştır. Tez çalışmasında, TARLA tesisi için geliştirilen buton ve şerit tipi BPM'in tasarımı ile buton tipi BPM'in üretimi ve test çalışmalarının sonuçları beklentilere ve uluslararası literatüre uygunluk açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory in Ankara) facility is planned a superconducting electron accelerator based infrared free electron laser and bremsstrahlung facility in frame of Turkish Accelerator Center (TAC) project that is under construction in Gölbaşı Campus of Ankara University. In this study, first of all, button and stripline type beam position monitors were designed to use in measurement of main beam parameters of TARLA facility like beam position, beam current, beam charge, beam profile. According to the design and simulation results, the button type BPM was produced with national resources. The bench tests of the produced BPM were carried out at the TARLA Facility.