Yakın geçmişte yaşanan küresel krizlerin dünyada lojistik performans üzerindeki etkisi
The impact of recent global crises on logistics performance in the world
- Tez No: 939417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Modern dönemde dünya ekonomisini etkileyen üç büyük kriz -Küresel Finans Krizi, COVID-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı- çerçevesinde, bu krizlerin küresel ekonomide lojistik performans üzerindeki etkileri incelenmektedir. Küresel Finans Krizi, 2008 yılında ABD'de konut piyasasında başlayan ve finansal sistemin zayıflıklarıyla bütünleşerek tüm dünyada ekonomik durgunluğa ve ticaret hacminin daralmasına yol açan kriz olmuştur. Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve pandemi olarak nitelendirilen COVID-19 küresel tedarik zincirlerinde kesintilere, ticaret ve üretimde aksamalara, istihdam seviyelerinin azalmasına yol açan ve ekonomiyi derinden etkileyen kriz olarak literatüre geçmiştir. Rusya-Ukrayna savaşı ise enerji ve gıda fiyatlarında küresel artışa, tedarik zincirlerinde aksamalara ve ekonomik belirsizliklere yol açmıştır. Dünya Bankası tarafından yayınlanan Lojistik Performans Endeksi (LPE), Baltık Borsasında yayımlanan ve dökme kuru yüklerin gemi türüne, süreye ve mesafeye bağlı olarak ortaya çıkan nakliye maliyetlerini gösteren Baltık Kuru Yük Endeksi (BKYE), New York Federal Rezerv Bankası (NY Fed) tarafından geliştirilmiş ve tedarik zinciri aksaklıklarına dair bilgi sağlayan Küresel Tedarik Zinciri Baskı Endeksi (KTZBE) ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) istatistikleri aracılığıyla, kriz öncesi ve sonrası küresel ekonomide yaşanan tedarik zinciri aksaklıkları, lojistik performans durumu ve ticaret hacimlerindeki değişiklikler ele alınarak küresel lojistik performansı ve sektörü hakkında bir genel görünüm elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu üç büyük kriz ekonomik ve lojistik performans açısından dünya ekonomisinde olumsuz sonuçlar doğurmuş ve çeşitli belirsizliklere yol açmıştır. Küresel ekonominin bütünleşmiş yapısı nedeniyle küresel tedarik zincirlerinde aksaklıklar gözlemlenmiş, ticaret hacminde daralmalar yaşanmış, lojistik yapılarda yetersizlikler artmış, taşıma ve depolama maliyetlerinde önemli artışlar görülmüş, lojistik hizmetlerde gecikmeler yaşanmış, ekonomiler daralmaya gitmiş ticaret ile üretim verimliliği olumsuz yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
n the contemporary period, three major crises—the Global Financial Crisis, the COVID-19 pandemic, and the Russia-Ukraine war—have profoundly impacted the global economy and logistics performance. The Global Financial Crisis, which began in 2008 with the collapse of the United States housing market, combined with inherent weaknesses in the financial system, triggered a severe economic recession and a contraction in global trade volumes. The emergence of the novel strain of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in Wuhan, China, in late 2019 subsequently caused widespread disruptions in global supply chains, resulting in trade and production delays, significant declines in employment, and a deep economic downturn. The ongoing Russia-Ukraine war has led to sharp increases in global energy and food prices, further disrupting supply chains and generating substantial economic uncertainty. This study utilizes data from the World Bank's Logistics Performance Index (LPI); the Baltic Dry Index (BDI), published by the Baltic Exchange, which measures shipping costs based on ship type, duration, and distance; the Global Supply Chain Pressure Index (GSCPI), developed by the Federal Reserve Bank of New York; and statistics from the World Trade Organization (WTO) to provide a comprehensive analysis of global logistics performance. By examining disruptions in supply chains, changes in logistics performance, and variations in trade volumes before and after these crises, the study seeks to assess the overall impact on the logistics sector. The integrated nature of the global economy has made it highly vulnerable to such disruptions, leading to declining trade volumes, worsening logistics infrastructure, rising transportation and storage costs, significant service delays, economic contractions, and an overall decline in trade and production efficiency.