Kent içi raylı sistemlerde yeni teknolojileri: Lastik tekerlekli raylı sistem örneği
Investigation of new technologies in urban rail systems: Rubber wheels rail system
  1. Tez No: 814640
  2. Yazar: BETÜL ZEHRA UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Uzun yıllardır lastikten imal edilmiş tekerlekler, bütün dünya ülkelerinde raylı sistemler için oldukça güvenilir olarak ispat edilmiştir. Bu şekilde imal edilmiş tekerlekler gürültü ve titreşimi azaltmakta ve farklı avantajlarda sunmaktadır. Şu an faal olan yaklaşık 150 bin lastik tekerlekli araç bu avantaja örnek gösterilebilir. Ayrıca hem yolculuk açısından hem de yolcuların konforu açısından hatta daha düşük bakım maliyetleri ile büyük bir avantajı göz önüne sermektedir. Lastik tekerlekli araçların sürüşü ve yolculuk konforu, çelik tekerleklerle imal edilmiş araçlara göre oldukça üstünlük sağlamaktadır. Ülkemizde nüfusu hızla artan şehirlerin raylı sistemlere duyduğu ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Kent içi raylı sistemlerin avantajı, modern şehircilik anlayışında yeri yadsınamaz düzeydedir. Fakat bu sistemler maliyetleri açısından pahalı yatırımlardır. Bu çalışmada gelişen teknoloji ile beraber daha az yatırım ve işletme maliyeti ile uygulanabilirliği artan lastik tekerlekli raylı sistem araçları incelenecektir. İncelenen araçların yenilenebilir enerji kullanımı ile birlikte daha az masraflı ve sürdürülebilir, ayrıca daha konforlu ve kullanılabilir oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
For many years, wheels made of tires have proven to be highly reliable for rail systems in countries all over the world. Such wheels, manufactured in this way, reduce noise and vibration and offer various advantages. Approximately 150,000 rubber-tired vehicles currently in operation serve as examples of this advantage. Furthermore, they present a significant advantage in terms of both travel and passenger comfort, as well as lower maintenance costs. The driving and travel comfort of rubber-tired vehicles outperform vehicles equipped with steel wheels. The need for rail systems in rapidly growing cities in our country is increasing day by day. The advantage of urban rail systems is undeniable in the context of modern urban planning. However, these systems are costly investments in terms of expenses. In this study, rubber-tired rail system vehicles with increasing feasibility in terms of reduced investment and operational costs, accompanied by advancing technology, will be examined. It has been determined that the examined vehicles, in addition to using renewable energy, are more cost-effective and sustainable, as well as more comfortable and usable.