Türkiye ne konuşuyor?
- Tez No: 467557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sosyal medya artık hayatımızın her anına yayılmış bir vaziyette. Üzüntülerimizi, sevinçlerimizi, hayal kırıklıklarımızı, tuttuğumuz takım hakkındaki düşüncelerimizi, ekonomik ve siyasi endişelerimizi, tarih tartışmalarımızı ve bunun gibi daha birçok konuda, kendimizi en iyi ve en özgür sosyal medya üzerinde ifade edebiliyoruz. En yaygın sosyal medya araçlarından biri olan Twitter, paylaşılan yorumlarda lokasyon bilgisini de tutmaktadır. Bu bilgi sayesinde, hangi şehirden ne tür paylaşımların yapıldığı tespit edilebilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin tüm şehirlerinden, Twitter üzerinden toplanan veriler, SVM yöntemi ile sınıflandırılmış ve hangi şehrin en çok hangi kategori hakkında konuştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has now spread to every moment of our lives. We are able to express ourselves the best and the most free on social media on many issues such as our sorrows, our joys, our disappointments, our thoughts about the football team we support, our economic and political concerns, our history debates and so on. Twitter is one of the most popular social media tool, keeps track of location information in shared tweets. With this data, it has been determined what kind of tweets are made from which city. In this study, the data gathered via Twitter from all the cities of Turkey were classified by SVM method and determined that, which city spoke the most about which category.