Elektronik harp ile toplanan verilerin veri madenciliği yöntemleri ile analiz edilmesi
The analysis of the data which is collected in the process of electronic warfare through methods of data mining
  1. Tez No: 467560
  2. Yazar: ÖZGÜR AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Barış, gerginlik durumu, terörle mücadele ve savaş süreçlerinde hedef ülkeye veya silahlı kuvvetlerine karşı bilgi üstünlüğü sağlamak ve düşmanın kendi ülkemiz üzerinde yapacağı bilgi harbini etkisiz kılmak için, devletin bütün kurumlarıyla uyguladığı faaliyetlerin tamamına bilgi harbi denir. Bilgi harbi doğrultusunda karar vericilerin belirlediği hedeflere ulaşılmasını sağlayacak bilgiler toplanır. Toplanacak bilgiler çeşitli vasıtalarla elde edilir ve bu vasıtalardan biri de Elektronik Harptir. Elektronik Harp, elektromanyetik spektrumun düşman tarafından kullanılmasını engellemek ve dost unsurlar tarafından etkili kullanımını sağlamak maksadıyla yapılan faaliyetlerdir. Elektromanyetik spektrumu kontrol etmek maksadıyla elektromanyetik yayınların aranması, tespiti, teşhisi, yerinin belirlenmesi ve düşmanın elektromanyetik spektrumu kullanılmasını engellemek maksadıyla elektromanyetik enerji uygulanması yapılan faaliyetlerden bazılarıdır. Bu çalışmada Elektronik Harp ile elde edilen verilerin, DBSCAN, K-Means ve PAM algoritmaları ile kümeleme analizini yaparak hedef unsurların yoğunlaştığı bölgeleri belirlenmeye çalışılacaktır ve buna uygun olarak zaman serisi analiz teknikleri ile hedef unsurların iletişim zaman sıklıklarıyla paralel olarak bulundukları koordinatlar ortaya çıkarılacaktır. Son olarak da istatistiki anlamda veriler incelenerek, sık kullanılan frekanslar, görüşme sıklıkları, güzergah haritaları, yer değiştirme miktarları gibi önem arz eden bilgilere ulaşılmaya çalışılacaktır. Yapılan bu analizler sonucunda yapılacak operasyonel faaliyetlerin, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin, silahlı veya silahsız insansız hava aracı faaliyetlerinin ve topçu birliklerinin yapacağı atış faaliyetlerinin planlanmasının desteklenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information warfare could be defined as the set of activities and operations of a state to gain an advanced position in case of information against a host state or its military forces in times of peace, escalation, war with terror or simply war and in return to suppress hostile activities with the same motives. The information that is need to be collected, is provided through different methods and electronic warfare stands out to be one of these. Electronic warfare is the set of activities to use the electromagnetic spectrum in favor of the host and to deny the usage of the same field in the opponents favor. Such set of activities features the searching, locating and diagnosing of the electromagnetic streams to achieve a degree of control over the magnetic spectrum to ensure its using by the friendly forces and the practices of using energy over the magnetic spectrum to deny the usage of the opponent. This study aims to analyze the usage of data sets which are gathered through electronic warfare in cases of determining the regions where target elements are concentrated through application of DBSCAN, K-Means and PAM algorithms, upon the hypothesis that time series analysis techniques will reveal the coordinates of the opponent's forces to be targeted in parallel with the communication frequency. Finally, through investigation of statistical datas, a research would be made try to reach the important information such as frequently used frequencies, frequency of interviews, route maps, displacement amounts. These analyzes are intended to support the planning of operational activities, exploration and surveillance activities, armed and unarmed unmanned aerial activities and shooting activities to be carried out by artillery units.