Çevrim içi ve çevrim dışı verilerin tümleştirilmesine dayalı ürün tavsiye motoru
Product recommendation engine based integrated to the online and offline data
- Tez No: 467559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüz teknolojileri ve internet olanakları, sadece fiziksel mağazada alışveriş yapabilen müşterileri, çok fazla kanaldan alışveriş yapar hale getirmiştir. Müşteriler, artık aynı firmanın değişik kanallardan sunduğu alışveriş olanaklarını kullanabilmektedir. Fiziksel mağazaları ziyaret etmenin yanı sıra, firmayı telefonla arayarak, dizüstü, masaüstü ve tablet bilgisayarları, akıllı telefonlara indirdikleri mobil uygulamaları kullanarak, alışveriş yapma olanağına sahiptirler. Özellikle, müşterilerin bilgisayarlar ve akıllı telefonlar aracılığıyla, çevrim içi (online) kanalları kullanarak, ürünler hakkında gereksinim duyduğu bilgileri alması ve daha sonra satın alma amaçlı fiziksel mağazaya yönelmesi (webrooming) yaygın olarak görülen bir davranıştır. Bu çalışmayla, çevrim içi ortamdaki müşteri verileri (bir ürünün aranması, bir ürünün incelenmesi, başka ürünler ile kıyaslanması, sepete eklenmesi, fiyat alarmının kurulması, satın alınması), fiziksel mağaza ortamındaki müşterilere ait satış verileri bütünleştirilerek, oluşturulacak veri kümesi üzerinden elde edilen müşteri profillerine göre müşteriye özel ürün ve hizmet önerilerinin etkili bir şekilde sunulması planlanmaktadır. Müşteriye ait değişik alışveriş kanallarından gelen verilerinin bütünleştirilmesi ve bütünleşik veri sayesinde müşteri profillerinin oluşturulması projenin temel amacı olan akıllı öneriler sunan satış asistanı uygulamasının geliştirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu noktada tavsiye sistemlerinden yararlanılacaktır. Tavsiye tekniği olarak İşbirlikçi Filtreleme (Collaborative Filtering (CF)) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma ile müşterilerinin fiziksel mağazaya geldiklerinde daha etkili bir hizmet almaları sağlanacak, artan müşteri memnuniyeti ve sürekliliği ile satış cirolarının da artması yönünde uygun bir ortam oluşturulacaktır. Ürünlerin fiziksel olarak görülmesi ve denenmesi ile ürün iade işlem sayılarının da düşürülmesi gündeme gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Today's technologies and Internet opportunities have made too many channels customers are able to shop in a physical store shopping only. Customers can now use the shopping possibilities offered by the same company through various channels. Visiting as well as physical stores, the customers of the company by calling the phone, laptop, desktop, and tablet computers have the ability to shop using mobile apps they download smartphones. In particular, through customers' computers and smartphones, online to get the information you need about products using channels and then purchase for the turn to physical stores (webrooming) is a behavior commonly seen. The project with the customer data in the online environment (the search for a product, examining a product to be compared with other products, basket addition, the establishment of price alarms, purchase), to be created by integrating sales data from customers in the physical store environment. According to the customer profile obtained through the data set of customer-specific product and service offerings, presented in an effective way is planned. The integration of data from various shopping channels belonging to customers through integrated data and customer profiles will enable the main objective of the project is the creation of the development of the sales assistant application offers intelligent suggestions. At this point, the system will benefit from the advice. Recommended technique Collaborative Filtering (CF) method was used. They come to physical stores of the company's customers to use application that will provide a more effective service to receive an appropriate environment to increase the sales turnover with increased customer satisfaction and continuity will be created.