Hava Harp Okulu öğrencilerinin genel özellikleri ile akademik başarılarını etkileyen faktörler üzerine bir inceleme
The General characteristic with the factors affecting the success off the Air Force Academy cadets are examined
  1. Tez No: 81231
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
88 BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER. Bu bölümde, öncelikle araştırmanın özetine yer verilerek, araştırmanın bulguları doğrultusunda varılan sonuçlar ve öneriler üzerinde durulmuştur. Özet Bu çalışmada, Hava Harp Okulunda öğrenim gören öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen faktörlerin neler olduğu incelenmiştir. Araştırmada, Hava Harp Okulu öğrencilerinin, bireysel ve sosyo-ekonomik özellikleri açısından nasıl bir dağılım gösterdiği, anne-baba mesleği, eğitim ve gelir düzeyleri ile mezun olunan lise türü arasında bağımlılık olup olmadığı, öğrencilerin çalışma alışkanlıkları, boş zamanları değerlendirme etkinlikleri açısından nasıl bir dağılım gösterdiği, Hava Harp Okulu öğrencilerinin askerlik mesleğine ilişkin tutumlarının nasıl olduğu, mesleğe karşı tutumun, öğrencilerin cinsiyeti, tamamlanan lise türü ve baba mesleği değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörlerin neler olduğunu açıklamak amaçlanmıştır. Bu araştırmaya Hava Harp Okulunda öğrenim gören 3 ve 4 ncü sınıf öğrencilerinden 300 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin bireysel ve sosyo-ekonomik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi Formu”ve askerlik mesleğine ilişkin tutumların belirlenmesi amacıyla da yine araştırmacı tarafından geliştirilen“Tutum Ölçeği”kullanılmıştır.89 Askerlik mesleğine ilişkin tutumların, öğrencilerin cinsiyetine ve tamamlanan lise türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığı t-testi ile karşılaştırılmış, hem cinsiyet hem de lise türü değişkenleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Askerlik mesleğine ilişkin tutumların, bölümlere ve baba mesleğine göre farklılaşıp farklılaşmadığı varyans analizi ile karşılaştırılmış olup, bölümler arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu farkın hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek amacıyla Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi yapılmıştır. Yapılan test sonucunda, Havacılık Mühendisliği ile Bilgisayar mühendisliği, Havacılık Mühendisliği ile Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ile Endüstri Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin tutum puanları arasında anlamlı farklar olduğu görülmüştür. Araştırmadan toplanan verilerle, akademik başarının en önemli yordayıcılarını belirlemek amacıyla aşamalı regresyon analizi yapılmış, Hava Harp Okulu öğrencilerinin akademik başarı puanlarının en önemli yordayıcılarını n sırayla; Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) puanı, çalışma ortamı, annenin eğitim düzeyi ve tamamlanan lise başarı notu olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar Türk Milli Eğitim Sistemi ve Hava Harp Okulunun genel özellikleri çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuçlar Bu araştırmanın amaçları doğrultusunda ulaşılan sonuçlar şunlardır; 1. Hava Harp Okuluna iki kaynaktan öğrenci alınmaktadır. Bunlardan birincisi askeri liseler diğeri ise sivil liselerdir. Öğrencilerin büyük bir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the factors affecting the success off the Air Force Academy cadets, are examined. The study is based on the following factors; the individual and socio economic characteristics of the cadets, the connection between mother- father occupations, their education and income levels and the type of the high schools which have sent the cadets to the Academy, studying methods of the cadets, the ways of using the sparetimes, the attitude of the cadets towards the soldiery, the effects of the sexuality, the type of the high-school and the father profession on this attitude, and finally the factors affecting the success of the cadets. 300 students from the 3rd and 4th years of the Air Force Academy are included in this research. An“Information Form”and an“Attitude Scale have been used by the researcher for determining the cadet's individual and socio-economic characteristics and their attitudes towards the soldiery, respectively. The attitudes towards the soldiery have been subjected to ”t-test" for determining whether they vary according to the sexuality and the type of the high school, however no important difference has been found between the variables of sexuality and high school type. Whereas, according to the variation analysis, important differences exist between the departments when the comparison is based on the departments and father's occupations. For determining which groups vary in the attitudes, Tukey Multiple Comparison114 Test has been made. According to the results of the test it is clear that there are important differences between the students of Aviation Engineering and Computer Engineering, Aviation Engineering and Electronics Engineering, Computer Engineering and Industrial Engineering. For determining the most important factors in the academical success, a hierarchical regression analysis has been made and the following factors have been determined as the most important ones; Student Selection Examination degree, working environment, the educational level of the mother and the high-school success degree. These factors are handled and discussed in accordance with the general characteristics of the Air Force Academy and Turkish National Training System. II \$$ti