Perakende sektöründe ön sipariş tahminlemesi
Retail sector order forecast
- Tez No: 467562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geleceği tahmin etme, günümüzde gerek şirketler açısından, gerekse ulusal ve uluslararası ekonomiler açısından büyük bir önem taşımaktadır. Özel veya kamu sektörlerinde karar verme durumunda olan herkes geleceğin tahminine gereksinim duyar. Örneğin satın alma bölüm yöneticisi üretim düzeyini, dolayısıyla gerekli malzeme gereksinim düzeyini ve giderlerini bilmek ister. Bir şirketteki tahmin çalışmaları, o şirketin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır. Çünkü işletmenin içinde bulunduğu belirsizlikten dolayı toplam maliyetler azalacaktır. Sipariş tahmini, gelecekteki belli bir zaman aralığı için bir veya birkaç ürünün sipariş düzeyinin saptanmasıdır. Bu nedenle sipariş tahmini de sonuçta bir tahmindir. Ama bazı özel kuralların kullanımı ile sıradan bir tahminden öte, bir yöntemdir. Sipariş tahminlerinin bilimsel bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Siparişler aynı zamanda satışlar olacağı için sipariş tahmini yerine satış tahmini de diyebiliriz. Sipariş tahminleri, işletmenin üretim düzeyinin saptanmasında temel oluşturur. Hangi ürünün üretileceği, tüketicilerin bu üründen ne miktarda isteyeceği ve bu talebin çoğunlukla hangi tarihlerde gerçekleşme olasılığı talep tahminleri ile yorumlanır. Talep öngörülerinin yapılmasında kullanılabilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Şöyle diyebiliriz ki, yönteme dayalı öngörüler, sezgiye dayalı öngörülerden çok daha fazla gerçekçidir. Ancak hangi yöntem kullanılsa da, yapılan tüm öngörülerin belirli bir doğruluk derecesi söz konusudur ve tüm öngörüler yüzde yüzlük bir doğruluk derecesine sahip olamaz. Bu nedenle bilimsel yöntemler kullanılmış olsa da uzman kişilerin sezgi ve deneyimlerine gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Predicting the future is of great importance both in terms of companies today and in national and international economies. Anyone who is in the private or public sector decision-making needs an estimate of the future. For example, the Purchasing Department Manager would like to know the level of production and therefore the required material requirements and costs. A company's forecasting work will help that company grow and develop. This is because the total cost will decrease because of the ambiguity of the operator. The order forecast is to determine the order level of one or more products for a certain future time interval. For this reason, the order forecast is also a result. But with the use of some special rules it is more than just an ordinary prediction. We can say that order estimates are a scientific work. Orders can also be sales forecasts instead of order forecasts because they will be sales at the same time. Order forecasts are the basis for determining the level of production of the business. Which product will be produced, how much the consumer will want from this product, and the probability that this demand will mostly occur is interpreted by demand estimates. There are different methods that can be used to make demand forecasts. It is a fact that method-based estimates are much more realistic than intuition-based estimates. However, whichever method is used, all predictions made are of a certain degree of accuracy and no estimate can have an accuracy of hundred percent. For this reason, even though scientific methods are used, the intuition and experience of the specialists are needed.