Perakende sektöründe sipariş adetlerinin simülasyon ile modellenmesi
Modeling with simulation of order quantities in the retail industry
- Tez No: 988541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Envanter yönetimi, günümüzün belirsizliklerle dolu dünyasında rekabetin güçlü bir konumda olduğu özellikle perakende sektöründe kilit bir etken haline gelmiştir. Artan stok maliyetleri işletmeleri minimum stok ile çalışmaya zorlarken, satış sürecinde uygulanan promosyonlar talep üzerinde ani dalgalanmalara neden olmakta ve bu durum beraberinde stok kesintisini getirerek fırsat kaybı olarak sonuçlanmaktadır. Stok dinamiklerinin iki uç noktası olan bu durumların önüne geçebilmek adına talep, teslim süresi gibi belirsizlikleri ele alarak envanterin uygun politikalar ile yönetilmesi konusuna odaklanmak kaçınılmazdır. Bu çalışmada perakende sektöründeki bir firmanın optimum envanter seviyesini korumasına ve karını maksimize etmesine yönelik simülasyon tabanlı bir envanter yönetim sistemi geliştirilmektedir. Geliştirilen simülasyon modelinin hazırlık aşamasında ABC ve XYZ analizinin birlikte kullanımı ile sınıflandırma çalışması yapılarak, sürekli olarak mağazalarda bulundurulmak istenen temel ürünler ve modelin uygulanacağı envanter yönetim sistemi belirlenmektedir. Metodolojinin modelleme aşamasında ise belirlenen ürünler için müşteri talebinin davranışını izlemeye yönelik bir simülasyon modeli önerilmektedir. Bu model ile sipariş verme süreci manuel olarak yürütülen firmaya yeniden sipariş verme noktası ve sipariş miktarını optimize etmeyi amaçlayan (s,S) envanter yönetim sistemi önerilmektedir. Önerilen (s,S) envanter yönetim sistemi, firmada sipariş verme sürecini kişi bazlı olmaktan çıkararak, firmanın beklenen karını maksimize edecek, stok maliyetlerini azaltacak ve fırsat kayıplarının önüne geçebilecek sistematik bir yapı sunmaktadır. Ayrıca ARENA programı kullanılarak geliştirilen envanter yönetim sistemi ile, uygun emniyet stoku miktarı ve uygun emniyet termin süresi ile verilen siparişler sayesinde firmanın stok fazlalıklarını, fırsat kayıplarını ve talep değişkenliklerini manual yürütülmekte olan sipariş verme sürecine göre daha etkin yönetmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world full of uncertainties, inventory management has become a key factor especially in the retail sector where competition is in a strong position. While increasing inventory costs force businesses to work with minimum stock, promotions applied during the sales process cause sudden fluctuations in demand, resulting in stock outages and loss of opportunity. In order to prevent these situations, which are the two extremes of inventory dynamics, it is inevitable to focus on managing inventory with appropriate policies by addressing uncertainties such as demand and delivery time. In this study, a simulation-based inventory management system is being developed to help a company in the retail sector maintain optimal inventory levels and maximize profits. During the preparation phase of the simulation model, classification is carried out using a combination of ABC and XYZ analysis to determine the basic products that are to be always kept in stores and the inventory management system to which the model will be applied. In the modeling phase of the methodology, a simulation model is proposed to monitor the behavior of customer demand for the specified products. This model proposes an (s,S) inventory management system that aims to optimize the reorder point and order quantity for companies that conduct the ordering process manually. The recommended (s,S) inventory management system removes the order placement process from being person-based, providing a systematic structure that will maximize the company's expected profit, reduce inventory costs, and prevent opportunity losses. Additionally, the inventory management system developed using the ARENA program contributes to the company's ability to manage inventory surpluses, opportunity losses, and demand variability more effectively than the manually executed order placement process, thanks to orders placed with appropriate safety stock levels and safety lead times.