Sonlu boyutlu miselli liyotropik sıvı kristalik mezofazların termo-morfolojik, termotropik, termo-optiksel ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Thermo-morphologic, thermotropic, thermo-optical and magneto-optical properties of lyotropic liquid crystalline mesophases with micelles of definite sizes
- Tez No: 467591
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NESRULLAZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Liyotropik sıvı kristaller olağandışı özellikler sergileyen çok bileşenli eşsiz sistemlerdir. Bu malzemeler fiziksel olarak izotropik fazlarda ve anizotropik mezofazlarda bulunabilirler. Bu faz ve mezofazlarda yapısal birimler nano boyutta izometrik küresel ve anizometrik çubuk ile disk benzeri yapılardır. Liyotropik sistem içindeki bileşenlerin tip, sayı ve konsantrasyon oranlarına bağlı olarak belirli sıcaklık ve konsantrasyon bölgelerinde normal ve ters misellerden meydana gelen çeşitli tipte faz ve mezofazlar oluşur. Bu faz ve mezofazlar, konumsal yapılar, misellerin paketlenmesi ve nokta benzeri simetrilerle karakterize edilirler. Liyotropik sıvı kristallerin önemli özellikleri liyotropik ve termotropik faz geçişleridir. Liyotropik faz ve mezofazların çeşitli dış etkenlere (örneğin; elektrik ve manyetik alanlar, sıcaklıklar, konsantrasyonlar, akışlar, deformasyonlar, sınır koşulları gibi) karşı büyük hassasiyete sahip olması, liyotropik sıvı kristal sistemleri hem temel hem de uygulamalar bakış açısıyla önemli konular haline getirir. Sunulan bu çalışmada ikili ve üçlü liyotropik sıvı kristal sistemlerin faz halleri, termo-morfolojik, termotropik, termo-optiksel ve magneto-optik özellikleri incelenmiştir. Farklı alkali zincir uzunluğuna sahip amfifiller çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. İncelemeler ışığında liyotropik sıvı kristal sistemlerin faz diyagramları belirlenmiş; sıcaklık, konsantrasyon ve manyetik alana bağlı olarak tekstür dönüşümlerinin dinamiği incelenmiş ve optiksel kırma indisi ile elektriksel iletkenliğin sıcaklık ve konsantrasyona bağımlılığı ölçülmüştür. Sonuçlarımız SCI dergilerde yayınlanmış, farklı ulusal ve uluslar arası konferanslarda sunulmuştur. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar sıvı madde bilimi için olduğu kadar farklı teknoloji alanlarındaki uygulamalar için de önemlidir.
Özet (Çeviri)
Lyotropic liquid crystals are multi-component unique systems which exhibit unusual physical properties. These materials form physically isotropic phases and physically anisotropic mesophases. Structural units in such phases and mesophases are the nano-shaped isometric spherical and anisometric rod-like and disc-like micelles. Depend on type, number and concentration ratio of component in lyotropic system, in definite temperature and concentration regions various types of phases and mesophases with normal and inverse micelles are formed. These phases and mesophases are characterized by definite spatial structures, packing of micelles and point-like symmetries. Important peculiarities of lyotropic liquid crystals are the lyotropic and thermotropic phase transitions. Because of high sensitivity of lyotropic phases and mesophases to various external effects (e.g. electric and magnetic fields, temperatures, concentrations, flows, deformations, boundary conditions etc.) lyotropic liquid crystalline systems are very important objects from both fundamental and application points of view. In the present work the phase states, thermo-morpholojic, thermotropic, thermo-optical and magneto-optical properties of the binary and ternary lyotropic liquid crystalline systems have been investigated. Amphiphiles with various length of the alkyl chain were the objects of our investigations. Phase diagrams of lyotropic liquid crystalline systems under investigations were determined, dynamics of texture transformations vs. temperature, concentration and magnetic field were studied, and temperature and concentration dependences of the optical refractive properties and electrical conductivity were measured. Our results were published as papers in number of SCI journals and were presented in various International and National conferences. Results, which were obtained in this work, are important for soft matter science and also for application of such systems in various technical and technological fields.