Kilis ve Gaziantep illerinde yetiştirilen Kilis keçilerinin bazı morfolojik ve fizyolojik özellikler bakımından karşılaştırılması
Comparison of some morphological and physiological characteristics of Kilis and Gaziantep grounded Kilis seeds
- Tez No: 467603
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma Gaziantep ve Kilis ilinde yetiştiriciliği yapılan Kilis keçilerinde, uzun yılların etkisi ile oluşabilecek farklılıklarını saptamak amacı ile yapılmıştır. Çalışmada her bir ilde rastgele belirlenen birer sürüdeki 3 ve 4. doğum yetiştirilen Kilis keçilerinde morfolojik ve fizyolojik özellikler saptanmıştır. Çalışma sonunda her iki ilde de Kilis keçilerinde hakim rengin siyah olduğu, hayvanların genellikle uzun yapal kulaklı ve boynuzlu oldukları, Kilis ilindeki keçilerin daha iri cüsseli olduğu belirlenmiştir. Döl ve süt verim özellikleri bakımından da Kilis ilindeki grubun daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Kilis ve Gaziantep gruplarında, sırasıyla, ikizlik oranı %35.9 ve %27.1; doğum ağırlığı, 3.5±0.06 kg ve 3.6±0.05 kg; sütten kesim ağırlığı, 12.7±0.13 kg ve 13.1±0.17 kg; laktasyon süresi 227.7 ± 1.42 gün ve 165.6 ± 2.53 gün; pazarlanabilir süt verimi 308.8 ± 6.18 kg ve 212.8 ± 6.18 l olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Kilis ilinde yetiştirilen grubun diğer gruba göre daha iyi değerlere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the differences that could be formed by the influence of long years in Kilis goat farmed in Gaziantep and Kilis provinces. The morphological and physiological characteristics of the 3 and 4th birth weeved goats were determined randomly on each side of the study. At the end of the study, it was determined that the dominant color in Kilis goats on both sides was black, that the animals were generally long-eared and horned, and that the keids in Kilis province were bigger. In terms of fertility and milk yield characteristics, the group in Kilis province has also been found to have higher values. In the Kilis and Gaziantep groups, twinning rate was 35.9% and 27.1%, respectively. Birth weight, 3.5 ± 0.06 kg and 3.6 ± 0.05 kg; Cut weight, 12.7 ± 0.13 kg and 13.1 ± 0.17 kg; Lactation time was 227.7 ± 1.42 days and 165.6 ± 2.53 days; The marketable milk yield was determined as 308.8 ± 6.18 kg and 212.8 ± 6.18 l. As a result, it is determined that the group grown in Kilis has better values than the other group.