Farklı gelişme dönemlerinde ve sulama düzeylerinde bölünmüş gübre uygulamalarının soya bitkisinin verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of divided fertilizer in different growth stage on yield and quality characteristics of soybean in different development periods and irrigation levels
- Tez No: 467608
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, Hatay koşullarında, farklı gelişme dönemlerinde bölünmüş gübre uygulamalarının su kısıtı altında yetiştirilen soya bitkisinin verim ve kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2013 yılında yürütülmüştür. Denemede, mevcut nemin tarla kapasitesine getirildiği konu (S100) (tam sulama) ve bu konunun % 75'i (S75), % 50'si (S50), % 25'i (S25), % 125'i (S125); olmak üzere 5 farklı sulama düzeyi oluşturulmuştur.Yetişme sezonu boyunca ihtiyaç duyulan NPK gübresi tüm uygulamalara ekim ile birlikte, gelişme sezonu boyunca ihtiyaç duyulan nitrat gübresi ise 3 farklı gelişme döneminde (R1, R3 ve R4) 2'ye (F2) ve 3'e (F3) bölünerek uygulanmıştır. Sulama suyu damla sulama, gübreleme fertigasyon yöntemi ile uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uygulanan sulama suyu miktarları 185.46-791.04 mm, bitki su tüketimi 253.51-781.71 mm, su kullanım randımanları 0.52-0.89 kg da-mm-1 arasında değişmiştir. Dane verimleri S25, S50, S75, S100 ve S125 sulama düzeylerinde, F0 uygulamasında sırasıyla 202.76, 299.15, 389.14, 401.63, 417.68 kg da-1; F2 uygulamasında sırasıyla 226.08, 293.95, 370.60, 407.08, 414.15 kg da-1; F3 uygulamasında sırasıyla 208.61, 265.72, 340.94, 420.50, 439.35 kg da-1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate effects of Divided Fertilizer in Different Growth Stage to yield and yield parameters including number of pod and bloom of soybean cultivated under water scarcity in 2013. Experiment was treated as split plot design with three replication and five irrigation schedule (as a depletion of available water content water, 25, 50, 75, 100 and 125%). Irrigation frequency was planned as once a week in thought irrigation season and drip irrigation system was employed. During growth season, total fertilizer amount needed was applied diving two and three as treatments in three different growth stage (R1, R2 and R3). According to the results, the amount of applied irrigation water and evapotranspiration varied between 185.46 and 791.04 mm, 253.51 and 781.71 mm in different irrigation schedules, respectively. The seed yield in F0, F2 and F3 treatments were 202.76, 299.15, 389.14, 401.63, 417.68 kg da-1,and 226.08, 293.95, 370.60, 407.08, 414.15 kg da-1 and 208.61, 265.72, 340.94, 420.50, 439.35 kg da-1 in S25, S50, S75, S100, S125 irrigation levels, respectively.