Similarity or complimentarity between product design and consumer's body and its relationship with his/her behavior
Ürün tasarımı ve tüketici vücudu arasındaki benzerlilik veya tamamlılığı ve bu hakkında davranışı ile ilişkisi
  1. Tez No: 467637
  2. Yazar: MOHAMED FIRAS HLIOUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan, maneviyat, ruh ve beden olarak bilinen üç belirleyici unsurdan oluşur. Bireyin iki önemli özelliği vardır. İlki maddi olmayan yönü (manevi) ve ikincisi, maddi (vücut) yönüdür. Bir insan olarak tüketici bir çok pazarlama araştırmasının temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma, tüketicinin vücut özellikleri ile ürünün tasarım özellikleri arasındaki ilişkiyi gözden geçirerek, bir insanın bedensel perspektiften ele alınmasını amaçlamaktadır. Diğer bir deyişle, tüketici bedeninin morfolojisi ile ürünün şekli arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Bu çalışmada akıllı telefon şekilleri örnek ürün olarak seçilmiş ve boyut ölçütü (büyük veya küçük), genişlik ölçütü (dar veya geniş) ve son olarak da yuvarlaklık (köşeli veya yuvarlak) ölçütüne göre üç sınıfa ayrılmıştır. Tüm bu kriterler, tüketicinin erkek ya da kadın olması göz önüne alınarak olası tüketici vücut tipleri olan ectomorph (doğrusal veya ince), mesomorph (çok ince olmayan ve çok geniş olmayan) ve endomorf (enli veya geniş) olarak ayrılmıştır. Niteliksel ir çalışma geliştirilerek tüketicinin bedeniyle (cinsiyete ve somatotipe dayalı olarak) akıllı telefonun tercih edilen şekli arasında bir“benzerlik”veya“tamamlayıcılık”(boyut, genişlik ve yuvarlaklık ölçütü) ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human being is made of three decisive elements, which they are known as spirit, soul and body. The individual, has two considerable aspects. The first one is the immaterial aspect (spiritual), and the second one is the material aspect (body). The consumer as a human being is the base of many marketing researches. This study addresses the consumer as a human being from a bodily perspective by reviewing the relationship between the body features of the consumer and the design features of the product. In other words, the relationship between the morphology of the body of the consumer and the shape of the product is investigated. For this study smartphone's shapes were selected as product examples and classified into three criteria, size criterion (large or small), width criterion (narrow or wide) and finally the criterion of roundness (angular or rounded). All these criteria have been distinguished to meet the possible consumer's body types ectomorph (linear or thin), mesomorph (not too thin and not too wid ) and endomorph (transversal or wide) with considering the sex of the consume , male or female. Through the development of a qualitative study, we have distinguished the presence of a“similarity”or“complementarity”between the consumer's body (based on the sex and the somatotype) and the preferred shape of the martphone (based on size, width and roundness criterion).