İndüksiyon ocağı astar malzemesinin farklı katkı malzemeleri ile kullanım performansının arttırılması
Improving the perform of lining material of the induction furnace by addition of differents
  1. Tez No: 467638
  2. Yazar: UĞUR CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KURAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Demir çelik üretiminde maliyet optimizasyonu çalışmaları gereği refrakter malzemelerin performanslarında sürekli iyileştirme faaliyetleri zorunlu olmaktadır. Aynı zamanda kendiliğinden dökülebilen, dövme harçları ve yapıştırıcı karışımlar gibi monolitik refrakterlerin demir & çelik üretiminde kullanımı artmıştır. İndüksiyon ocaklarında kullanılan monolitik refrakterlerin termomekanik özelliklerini, sinterleme parametrelerini ve bozunumunu bilmek, kullanım koşullarına uygunluğunu saptamak açısından önemlidir. Bu tez kapsamında, farklı oranlarda kalsine alümina ve tabular alümina ilavesi yapılarak indüksiyon ocağı astar malzemesi olarak kullanılacak olan spinel içerikli alümina bazlı monolitik nötr astar malzemesi üretilmiştir. Kalsine ve tabular alümina ilaveli numunelerin fiziksel ve termomekaniksel özellikleri, gözenek içeriği, asidik ve bazik cüruflara karşı direnci, spinel yapı oluşumu, çevrim sayısına bağlı ısıl şok direnci ve bulk yoğunluk - sinterleme sıcaklığı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cost optimization requires continuous performance upgrade in refractory materials in iron & steel manufacturing industry. Also the use of the monolithic refractories such as self-flowing castables, ramming mixes and gunning mixes in processes likes' iron-steel production is on the rise. Understanding of thermomechanical properties, sintering parameters and degradation of monolithic refractories used in induction furnace lining is an important aspect to determine appropriate operating conditions. In this study spinel containing alumina based monolitic refractory applied on induction furnace was produced by adding different amount of calsined alumina and tabular alumina. Next the physical and thermomechanical properties of the new product including porosity, bulk density, corrosion resistant against acidic and basic slag, the formation of spinel phases, thermal shock resistance depending number of quenching cycle and the relationship between bulk density and sintering temperature was investigated.