Kadın giyimine yönelik yeni bir teknik çizim standardizasyon önerisi geliştirilmesi
Developing a new proposal towards standardization of technical drawing on female garment clothing
- Tez No: 467639
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK ALKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknik çizim tasarımcı ile üretici ve müşteri arasında bir görsel iletişim ve bilgi aktarımı sağlar. Ülkemizde giyim sektörü için, elde ya da bilgisayar destekli tasarım (CAD) yardımı ile hazırlanan teknik çizimlerde standart değer sağlayan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması bu ihtiyaçtan yola çıkarak hazır giyim endüstrisine yönelik; tasarımcı-modelist arası dil birliği oluşturma, olası iletişim sorununu en aza indirgeme ve bunlardan kaynaklanan hataların üretim sürecine taşınmasını önlemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma ile yetişkin kadın giyiminde 36 beden için hazırlanmış silüet, teknik beden şablonu (baz), üst grup, alt grup, iç giyimi ve dış giyim için teknik çizimler üzerinde örnek şablonlar oluşturularak standardizasyon önerileri sunulmuştur. Sonuçta öngörülen standart kurallar çerçevesinde örnek bir teknik föy; numune üretimi için ihtiyaç duyulacak; renk, kumaş, aksesuar bilgileri gibi gerekli tüm detaylar eklenerek, üretim süreci kapsamında öncelikli olarak modeliste iletilmek üzere, hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion technical drawing provides visual communication and conveys information between designers, manufacturers and customers. Survey on national printed and online resources has shown that fashion design industry lacks a standard technical drawing reference for both by hand and computer aided design (CAD) approaches. In this thesis, creating a common language between fashion designer and modeler has been aimed; in order to reduce possible communication errors in between, and to eliminate propagation of those errors into production line of a garment factory. Silhouette, technical body template (base), tops, bottoms, underwear and outwear of a size 36 adult female has been considered and technical drawings of all garments are included with their standardized sample templates. Lastly, necessary information for prototyping; such as, color, fabric, accessory details have been added on a technical specification sheet for a specific example, ready to be conveyed to the modeler in the manufacturing process.